Nové Mesto pracuje na komplexnej obnove tržnice na Trnavskom Mýte, uskutočnil sa aj prieskum potrieb užívateľov

Trznica nove mesto trnavske myto.jpg
Foto: archívne, www.facebook.com

Samospráva zvolala stretnutie s odborníkmi, ktorí sa vyjadrili k budúcej podobe tržnice.

Nové Mesto pracuje na komplexnej obnove Novej tržnice na Trnavskom Mýte.

Ako informuje hovorca Nového Mesta Marek Tettinger, samospráva zvolala stretnutie so zástupcami hlavného mesta, mestskej časti a odborníkov z oblasti kultúry, architektúry a urbanizmu k budúcej podobe tržnice.

Na stretnutí boli pomenované kľúčové úskalia a výzvy, ktorým tržnica dnes čelí, ako napríklad nízka návštevnosť, absencia mladšej generácie medzi zákazníkmi, slabá ponuka služieb a tovarov, vizuálne rozbitý interiér, energetická náročnosť budovy a jej nedobrý stavebno-technický stav spojený so slabým financovaním,“ uviedol.

Prieskum potrieb užívateľov

V diskusii sa podľa neho objavili aj konkrétne návrhy a konštruktívne ponuky účastníkov na prepojenie s ďalšími aktérmi či komunitami, ktoré by dokázali tržnici pomôcť.

Medzi navrhovanými postupmi rezonovala najmä potreba uskutočniť audity na viacerých úrovniach, na ekonomickej, stavebno-technickej či energetickej, a tiež prieskum potrieb užívateľov tohto verejného priestoru.

Potrebujeme nastaviť predaj a služby vzhľadom na viaceré cieľové skupiny, aby sme v procese revitalizácie tržnice nezabudli ani na pôvodných zákazníkov, ktorí tržnicu navštevujú dlhé roky,“ priblížil starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.

Stratégia rozvoja

Podľa mnohých sa ako dôležité ukázalo, aby Nová tržnica mala kvalitnú stratégiu rozvoja pripravenú na základe participačného procesu, ktorá by pomenovala jednotlivé fázy jej záchrany a obnovy aj s vyčíslenými nákladmi v reálnom čase.

Medzi účastníkmi rezonovala potreba zachovať budovu a ochrániť tak jej architektonické hodnoty.

Nová tržnica je jedna z posledných budov neskorého modernizmu, ktoré stále slúžia verejnosti vo svojej pôvodnej úlohe. Na tomto samospráva neplánuje nič meniť,“ vysvetlil Tettinger s tým, že chcú pokračovať v opravách bez prerušenia prevádzky tržnice.

Rekonštrukcie a údržba

Budova tržnice na Trnavskom mýte bola verejnosti sprístupnená v roku 1983. „Desiatky rokov nepretržite slúžila Bratislavčanom so svojou pôvodnou funkciou na nákup tovarov a služieb. Až 90-te roky a vtedajší veľký rozmach obchodných centier tržnici neprospel a zaplavil ju tovar pochybnej kvality z Ázie,“ konštatuje hovorca.

V tomto období ju Bratislava zverila do správy trom mestským častiam – Nové Mesto, Rača a Vajnory a je tomu tak dodnes.

Tento významný objekt architektonického dedičstva 20. storočia dnes dopláca na to, že v minulých desaťročiach sa do jej rekonštrukcie a údržby nedostatočne investovalo. Teraz o to viac táto vzácna budova potrebuje efektívne, udržateľné, koncepčné a zodpovedné plánovanie so zapojením rôznych záujmových skupín,“ uzavrel.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk