Mestská časť vypísala verejné obstarávanie na dodávateľa výstavby voľnočasového priestoru Jama v lokalite Tehelné pole medzi Národným tenisovým centrom, zimným štadiónom a kúpaliskom. V minulosti na tomto mieste stál cyklistický štadión.
„Predmetom súťaže je park s funkciami športu, rekreácie, voľnočasových aktivít a mestskej zelene, ktorý zlepší kvalitu života v tejto lokalite,“ informoval starosta Nového Mesta Rudolf Kusý. Z hľadiska rozsahu stavby, ktorá má takmer dva hektáre, ako aj podľa množstva preinvestovaných financií ide o najväčší projekt v Novom Meste realizovaný samosprávou.
„Po niekoľkých desaťročiach ide o najväčší projekt vybudovania zeleného priestranstva v centre Bratislavy. Celkové odhadované náklady na vybudovanie parku sú 2,3 milióna eur,“ vraví starosta Kusý. Revitalizácia priestranstva bude financovaná z tzv. Nórskych fondov, štátneho rozpočtu a peňazí samosprávy.
Park bude rozdelený do dvoch zón. Hornú „aktívnu“ zónu budú charakterizovať vyhliadkové móla, športové plochy ako multifunkčné ihrisko, tenisové kurty, fitness stroje, parkourové zostavy, pingpongové stoly a mestská zeleň. V dolnej „relaxačnej“ zóne bude jazierko, živelná zeleň, prírodný amfiteáter a priestory na oddych. Priaznivci aktívneho oddychu nájdu v parku bežeckú a športovú dráhu. Samotná výstavba parku bude vzhľadom na náročnosť celého procesu realizovaná v dvoch etapách.
Voľnočasový priestor Jama rieši aj otázku efektívneho manažmentu vôd v krajine. „Dažďovú vodu zo spevnených, ale aj zo zelených plôch plánujeme zbierať systémom drenážnych trubiek do novovybudovaného jazera,” vysvetľujú autori projektu. V parku budú dve studne využívajúce podzemnú vodu.
„Dôležitým vodným prvkom bude umelo vytvorené jazero, ktoré bude spĺňať estetickú, klimatickú, ako aj vodozádržnú funkciu,“ vysvetľuje vedúca útvaru štrukturálnych fondov a verejného obstarávania v Novom Meste Daša Effenbergerová. Jazierko totiž bude slúžiť aj ako zdroj parkovej závlahy. Efektívna sieť žľabov, vsakov a drenážnych potrubí umožní odvedenie vody aj pri väčších prívalových dažďoch. To, akým spôsobom park hospodári s vodou, je jedinečný projekt v rámci Slovenska.