Nové Mesto vypísalo architektonickú súťaž pre Snežienku, mohla by tu vzniknúť reštaurácia či detská herňa

Snezienka 10.jpg

Cieľovou skupinou návštevníkov novej Snežienky by mali byť rodiny s deťmi, seniori alebo rekreační športovci.

Bratislavská mestská časť Nové Mesto vypísala v utorok 15. októbra ideovú architektonickú súťaž na chátrajúci objekt bývalej výletnej reštaurácie Snežienka na Železnej studničke.

Urbanisticko-architektonická súťaž by nám mala priniesť nové nápady a idey, ako by sa Snežienka a jej okolie mohli stať opäť atraktívnym miestom na trávenie voľného času pre Bratislavčanov či návštevníkov hlavného mesta,“ povedal vicestarosta Nového Mesta Peter Vaškovič.

Po niekoľkomesačných prípravách a konzultáciách s expertmi pripravila novomestská samospráva materiál – zámer vyhlásenia verejnej súťaže návrhov na Snežienku, ktorý koncom septembra jednohlasne schválilo aj novomestské miestne zastupiteľstvo. Odborná porota zložená zo zástupcov mestskej časti a autorizovaných architektov následne schválila súťažné podmienky a súťaž oficiálne vyhlásili.

snezienka reštaurácia zelezná studnicka
Foto: Nové Mesto

Podľa nastavených pravidiel súťaže by nová stavba nemala byť väčšia ako bývalá Snežienka. Povolené majú byť maximálne dve podlažia. „Cieľovou skupinou návštevníkov novej Snežienky by mali byť rodiny s deťmi, seniori alebo rekreační športovci. Tomu musí zodpovedať aj funkcia objektu a okolia – výletná reštaurácia, infocentrum, viacúčelová učebňa či galéria, herňa pre deti, požičovňa a servis športových potrieb, rekreačné aktivity, turistika alebo cyklistika,“ dodala mestská časť.

snezienka reštaurácia zelezná studnicka
Foto: Nové Mesto

Súťažné návrhy by mali byť známe už začiatkom budúceho roka. Súťažiaci odovzdajú svoje riešenia do 10. januára, následne ich odborná porota vyhodnotí. Tri najlepšie majú byť ocenené sumou tritisíc, dvetisíc a tisíc eur. Ďalších dvetisíc eur môžu rozdeliť medzi neocenené návrhy, ktoré prinesú čiastkové podnety a riešenia.

Výsledkom súťaže by mala byť idea, ktorá prinesie do lokality to, čo tu ľudia potrebujú a očakávajú, a čo bude mať zmysluplné využitie. Miesto, kde sa budú môcť najesť, občerstviť, oddýchnuť, ale napríklad aj opraviť si defekt či mechanickú poruchu na bicykli. Osobne by som bol rád, keby tu bola komunitná miestnosť, kde by mohlo fungovať niečo ako lesná škôlka,“ dodal starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk