Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
gaštan jedlý
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
12. apríla 2016 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skbanm.sk, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Nové Mesto vypísalo súťaž na park Gaštanica, odhadované náklady na revitalizáciu sú 320-tisíc eur

Prípravy na revitalizáciu parku Gaštanica v Novom Meste sa dostali do finálnej etapy. Mestská časť v týchto dňoch vyhlásila verejné obstarávanie na dodávateľa, ktorý bude Gaštanicu na Kolibe revitalizovať.

„Projekt je zameraný na zastavenie degradácie ekosystému lesoparku, jeho obnovu, stabilizáciu a vytvorenie zelenej plochy pre oddych v mestskom prostredí,“ informuje vedúca útvaru štrukturálnych fondov a verejného obstarávania v Novom Meste Daša Effenbergerová.

Okrem samotných parkových úprav je cieľom predovšetkým ozdravenie a zachovanie jestvujúcej zelene. V parku rastie viac ako 60 jedlých gaštanov, takmer polovica má kôru napadnutú rakovinou, ktorá spôsobuje straty tisícov gaštanov jedlých na celom svete. Genofond vzácneho gaštana jedlého siaha hlboko až do obdobia rímskeho osídlenia. Doplnením novej výsadby sa zároveň zabráni odplavovaniu a erózii zeminy.

Areál parku by mal po revitalizácii efektívnejšie hospodáriť s vodou, zadržaniu dažďovej vody pomôže vytvorenie tzv. svahových zasiakavacích pásov po vrstevniciach. Voda tak bude slúžiť na zavlažovanie parku a nebude stekať do blízkej zastavanej časti.

Súčasťou revitalizácie parku bude vytvorenie oddychovej zóny. V nej nájdu návštevníci okrem lavičiek, altánku a detského ihriska aj fitness prvky a výbeh pre psov.

„Odhadované náklady na revitalizáciu Gaštanice na Kolibe sú vyčíslené na 320-tisíc eur,“ informuje starosta Nového Mesta Rudolf Kusý. Z tejto sumy bude 225-tisíc eur uhradených z tzv. Nórskych fondov, ktoré mestská časť získala v spolupráci s hlavným mestom Bratislava v rámci projektu Bratislava sa pripravuje na zmenu klímy. Zvyšok dofinancuje mestská časť z vlastných prostriedkov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X