Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
MHD, zastávka
ilustračné: SITA
17. augusta 2016 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Nové zastávky MHD zriaďujú na znamenie, spolu ich je 686

Nové zastávky mestskej hromadnej dopravy v Bratislave už zriaďujú ako zastávky na znamenie, v súčasnosti ich je 686. Cieľom Dopravného podniku Bratislava (DPB) je postupne vytvoriť všetky zastávky na znamenie a dosiahnuť tak európsky štandard.

Ich podstatou je podľa stanoviska dopravného podniku dosiahnuť efektívne správanie dopravcu pri čerpaní prostriedkov z verejných zdrojov. Oddelenia správy a údržby zastávok DPB aktuálne eviduje v Bratislave 1 416 zastávok MHD, nie všetky sú však v správe dopravného podniku.

DPB pripomína, že zastávky na znamenie zavádzajú aj pre zlepšenie dodržiavania cestovných poriadkov a šetrenie času zbytočným zastavením, zníženie úniku tepla v zimnom období či zvýšenie účinnosti klimatizácie v letnom období.

Zaznamenali sme aj úsporu pohonných hmôt z dôvodu zbytočných zastavení a opätovných rozbiehaní vozidiel a zároveň sa znižuje objem produkovaných emisií, to znamená, že zastávky na znamenie sú priateľskejšie k životnému prostrediu. Napokon zvyšuje sa aj pohodlie tých cestujúcich, ktorí idú po trase linky tranzitom,“ uviedla hovorkyňa DPB Adriana Volfová a dodala, že pre európske mestá sú zastávky na znamenie bežným štandardom, ktorý všeobecne prispieva k plynulosti a efektívnosti dopravy.

Tento systém funguje rovnako efektívne napríklad vo Viedni, Londýne, Lisabone či v Prahe, ale aj v mnohých slovenských mestách,“ poznamenala hovorkyňa. Ako ďalej informovala, koncepciu na zmenu charakteru viacerých stálych zastávok na zastávky na znamenie vytvorili odborníci. DPB však podľa nej vyhodnotí aj podnet od cestujúcich.

Dopravný podnik Bratislava na svojej oficiálnej internetovej stránke informuje, že cestujúci pri čakaní na zastávke na znamenie môže, ale nemusí dávať znamenie vodičovi. Musí však stáť tak, aby ho vodič videl. Vodič je povinný zastaviť na zastávke na znamenie vždy, pokiaľ sa tam nachádza cestujúci bez ohľadu na to, na akú linku cestujúci zamýšľa nastúpiť. „Cestujúci pri výstupe musí dať znamenie vodičovi stlačením tlačidla STOP vo vozidle. Veľakrát sa však stáva, že cestujúci stláčajú namiesto tlačidla STOP otváranie dverí, preto cestujúci musí byť dôsledný a prezieravý,“ upozorňuje podnik.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X