Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mesiac_fotografie_upr.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
2. novembra 2016 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

November je už po 26. raz Mesiacom fotografie. Čo nás čaká?

Už po 26. raz Bratislava ožije fotografiou v rámci tradičného novembrového podujatia Mesiac fotografie.

Ako na webstránke festivalu www.mesiacfotografie.sk informujú jeho organizátori z občianskeho združenia Fotofo, ktoré prevádzkuje Stredoeurópsky dom fotografie, „tento ročník sa sústredí na dve protikladné línie súčasnej fotografie za posledných 30 rokov, neokonceptuálny prúd a naratívny prúd vo fotografii. Zvláštnu skupinu výstav tvoria expozície, ktoré sprevádzajú vydanie posledného dielu knihy Dejiny európskej fotografie 20. storočia“.

Zároveň sa po ročnej prestávke výstavy otvorili aj v Dome umenia, kunsthalle na Námestí SNP. „Medzi špičku tohtoročného festivalu bude nepochybne patriť súčasný španielsky fotograf Chema Madoz, ktorý sa vo svete preslávil najmä svojimi čiernobielymi surreálnymi fotografiami predmetov, ktoré vytvoril s veľkou dávkou dôvtipu,“ avizujú výstavy. Slovenská národná galéria sa do Mesiaca fotografie zapojila výpravnou a v mnohom objavnou a kontroverznou výstavou Sen x skutočnosť s podtitulom Umenie & propaganda 1939 – 1945. Časť z výstav je už sprístupnená, ostatné slávnostne otvoria do soboty.

Zo Srbska priviezli organizátori súkromné fotografie komunistického politika Josipa Brosa Tita. Na kolektívnej výstave z archívu Farm Security Administration: FSA (Poľnohospodárska zabezpečovacia správa) ukážu vyše desiatky významných fotografov dokumentujúcich život na americkom vidieku a v meste po hospodárskej kríze v rokoch 1935 až 1942. V Stredoeurópskom dome sa dá vidieť tvorba francúzskej fotografky Tatiany Lecomte, ktorá získala cenu Európskeho mesiaca fotografie, ktorá sa udeľuje každé dva roky v Luxemburgu. Tiež tam sú diela mexickej fotografky Flor Garduňo.

Po druhýkrát je súčasťou Mesiaca fotografie výstava z najobsiahlejšej medzinárodnej fotografickej súťaže Sony World Photo Awards 2016. Záujemcovia ju nájdu vo výstavnom priestore Galéria Eurovea Expo. Mesiac fotografie v Bratislave je súčasťou Európskeho mesiaca fotografie. Európsky mesiac fotografie vznikol v roku 2004 ako spoločné združenie festivalov v Berlíne, Paríži a Viedni a koná sa každý druhý november v párnych rokoch.

V nasledujúcich dvoch rokoch sa k zakladateľom pripojili fotografické podujatia v ďalších krajinách Európy. Aktuálne ide o združenie festivalov v Aténach, Berlíne, Bratislave, Budapešti, Luxemburgu, Ľubľane, Paríži a vo Viedni. Vzájomná spolupráca kurátorov so zastúpením z každého mesta prináša stratégiu spoločných výstav. Tento rok partneri pripravili projekt Looking into Clouds, ktorý prezentuje viac ako 50 európskych fotografov. Viac info TU.

Mesiac_fotografie.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X