Novinky slovenského divadla na Novej dráme

Nová dráma, divadlo
SITA

Od tohto ročníka má festival svojho patróna. Prvým patrónom sa stala jedna z nahranejších nemeckých autoriek, svetoznáma dramatička Dea Loher.

Najzaujímavejšie inscenácie súčasnej drámy, ktoré vznikli v uplynulom roku v profesionálnych divadlách na Slovensku, ponúkne po roku festival Nová dráma. Jedenásty ročník festivalu inscenácií súčasnej slovenskej aj svetovej drámy Nová dráma/New Drama 2015 sa uskutoční od 10. do 15. mája v Bratislave.

Nová dráma, divadlo
SITA

Festival pripravujú Divadelný ústav, Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko. Radostnou správou je, že festival má svoje miesto na kultúrnej mape hlavného mesta, ale aj mimo neho – v rámci programu Enter sa Nová dráma v tomto roku dostane do Zvolena.

Od tohto ročníka má festival svojho patróna. Po prvý raz bude túto funkciu zastávať jedna z najhranejších nemeckých autoriek, svetoznáma dramatička Dea Loher. Priaznivci divadla sa s ňou môžu stretnúť hneď trikrát – na otvorení festivalu 11. mája a potom 12. mája na master class (majstrovskej lekcii) a prezentácii knihy jej najúspešnejších hier.

Vladislava Fekete, riaditeľka festivalu a riaditeľka Divadelného ústavu, upozornila, že v 11. ročníku sa Nová dráma zameria na nemecké divadlo. Zahraničná sekcia Focus predstaví divadelnú produkciu z Nemecka, ktoré mnohí divadelníci považujú za inšpiračný zdroj.

Na festival príde kultový berlínsky divadelný súbor HAU i režisér Hans-Werner Kroesinger. Nemecké divadlo sa do Bratislavy dostane vďaka podpore Goetheho inštitútu a veľvyslanca Spolkovej republiky Nemecko v SR Thomasa Götza, ktorý prevzal záštitu nad programovou sekciou Focus Nemecko.

Nová dráma, divadlo
SITA

Festival Nová dráma/New Drama 2015 je však aj súťažnou prehliadkou. O hlavnej cene za najlepšiu inscenáciu Grand Prix Nová dráma hlasuje medzinárodná porota. Účastníci kritického seminára rozhodnú o tom, ktorá hra získa Cenu študentskej poroty. Diváci môžu po každom predstavení hlasovať za svoju najobľúbenejšiu inscenáciu. Ich voľba rozhodne o tom, ktorá inscenácia dostane Cenu bratislavského diváka.

Spolu 11 súťažných hier vyberala dramaturgická rada festivalu od 1. februára 2014 do konca januára tohto roka zo 45 premiérových titulov. Kritériom okrem iného bolo, aby dramatický text premiérovanej hry vznikol po roku 2000. Do výberu sa dostali tituly takmer z celého Slovenska a tiež hry z produkcie troch nezávislých divadiel.

Medzi súťažnými titulmi sú hry: Ilona, žena Hviezdoslavova (Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica), Clear (Debris Company, Bratislava), Zlatý drak (Divadlo Andreja Bagara, Nitra), Kapitál (Divadlo Aréna, Bratislava), Trnavská skupina alebo Viseli sme za nohu z kolotoča (Divadlo Jána Palárika v Trnave), Domov, eros, viera (Med a prach, Bratislava), Opití (Mestské divadlo Žilina), Europeana – Stručné dejiny 20. storočia (Slovenské komorné divadlo Martin), Mojmír II. alebo Súmrak ríše (Slovenské národné divadlo, Bratislava), Desatoro (SND) a Majster a Margaréta (Teatro Tatro).

Nová dráma, divadlo
SITA

Okrem súťažnej prehliadky vybraných inscenácií je súčasťou festivalu aj sprievodný program. Popri už spomínanej sekcii Focus Nemecko prinesie i scénické čítania, výstavu divadelnej fotografie, diskusie, prezentácie publikácií, prednášky, workshopy a medzinárodnú konferenciu.

Tradične je súčasťou aj Trojboj – inscenované čítanie finálových textov súťaže Dráma a rovnako aj finále a inscenované čítanie textov zo súťaže Dramaticky mladí určenej pre najmladších dramatických tvorcov vo veku do 18 rokov. Medzi tromi finalistami súťaže 15. ročníka Dráma sú: Kaja Kowalczuková s hrou Christmas Eve Babe, Jana Ondrušová s textom Historky utorkovej noci a Peter Scherhaufer s titulom Rukojemníci.

Na Novej dráme sa uskutoční aj inscenované čítanie najnovších slovenských hier z projektu Ódy a frašky a oslávi sa i 30. výročie divadla GunaGU. Viac informácií o programe festivalu možno nájsť na jeho webstránke http://www.novadrama.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk