V Novom Meste začína hlasovanie o použití takmer štvrť milióna eur. Rozhodnite, na čo sa minú

cyklostojan, bicykel
ilustračné: SITA

Online hlasovaním, prípadne fyzicky na ôsmich miestach v Novom Meste môžu od pondelka rozhodovať miestni obyvatelia o tom, ako bude použitých takmer štvrť milióna eur.

„V prvej fáze participatívneho rozpočtu sa o podporu ľudí uchádza 18 občianskych projektov, ktoré predložili Novomešťania a osem zadaní, ktoré reagujú na desiatky podnetov, ktoré zaznamenala Kancelária pre participáciu v roku 2015,“ informoval starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.

Zadania predstavujú konkrétne investície vo výške niekoľkých desiatok tisíc eur a pripravujú sa v rámci tém: Ľudia bez domova, Cyklodoprava, Zeleň-starostlivosť a výsadba, Vnútrobloky, Oprava chodníkov, Transparentná samospráva, Zariadenie opatrovateľskej služby a Predchádzanie vzniku komunálnych odpadov.

Projekty sú nízkonákladové návrhy, ktoré neprekračujú sumu päťtisíc eur. V prípade úspechu ich budú realizovať samotní predkladatelia. Jednotlivé projekty sú predstavené na stránke Participatívneho rozpočtu. Záujemcovia si môžu pozrieť aj videovizitky jednotlivých občianskych projektov.

Verejné hlasovanie o projektoch bude tvoriť 50 percent celkového poradia projektov – z toho 40 percent bude tvoriť fyzické hlasovanie a desať percent online hlasovanie, ktoré sa uskutoční na mestskej stránke. Zvyšnú polovicu hodnotenia projektov určí Verejné zvažovanie predkladateľov projektov, ktoré sa uskutoční začiatkom marca. Na tomto stretnutí budú mať samotní koordinátori možnosť ohodnotiť si svoje projekty navzájom a rozhodnúť, ktoré projekty považujú za najprínosnejšie a mali by sa podľa ich názoru určite zrealizovať.

Participatívny rozpočet v Novom Meste úspešne funguje tretí rok. „Občanov sa nám takto podarilo vtiahnuť priamo do procesu rozhodovania o tom, kde a ako bude investovaná významná časť obecných peňazí,“ vyjaril sa starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk