Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cierna stavba horsky park vallo.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
8. septembra 2021 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Novootvorená reštaurácia v Horskom parku môže byť čiernou stavbou, mesto sa chce súdiť

Na mestskom pozemku pribudol plot a nadstavba, v ktorej je reštaurácia.

Bratislava sa chce súdiť pre nepovolené stavebné zásahy vlastníka novootvorenej reštaurácie v Horskom parku.

Ako uviedol na sociálnej sieti primátor Bratislavy Matúš Vallo, majiteľ a prevádzkovateľ reštaurácie porušuje zákon a vlastnícke práva mesta.

Pozemky, kde podnikajú, rovnako ako samotný Horský park, patria mestu. Aj preto sme už v roku 2020 odstránili plot, ktorý delil park od priestoru v okolí budovy, aby sme tento mestský pozemok sprístupnili verejnosti. Dnes je tu plot opäť. Osadil ho majiteľ stavby, ktorá je rovnako ako jeho plot postavená na mestských pozemkoch,“ upozornil primátor s tým, že oplotiť si mestský pozemok bez súhlasu mesta je neprijateľné.

Nedisponujú povolením

Tento rok pribudla v areáli, opäť na mestskom pozemku, nadstavba, v ktorej sa teraz prevádzkuje reštaurácia.

Máme podozrenie, že táto nadstavba nedisponuje potrebnými povoleniami a môže teda ísť o čiernu stavbu,“ uvádza Vallo.

Výduchy vzduchotechniky z prevádzky navyše smerujú na susediace domy, ale aj priamo do Horského parku. „Mesto prijalo sťažnosť obyvateľov na hluk, ktorý táto technika produkuje,“ poznamenal s tým, že na základe meraní tento hluk výrazne prekračuje povolené normy.

Výstavba bytovky v tichosti

Primátorovi sa tiež nepáči, že developer pravdepodobne zamýšľa vybudovať na okraji Horského parku väčší obytný dom.

Len nedávno, po tom ako súčasný vlastník stavbu kúpil, dal na list vlastníctva do objektu bývalých kancelárií a reštaurácie zapísať 10 bytov,“ uviedol Vallo. Túto zmenu sa mestu podarilo zvrátiť podaním na kataster nehnuteľností.

Už samotný fakt, že sa niekto pravdepodobne pokúšal v tichosti pripraviť výstavbu ďalšej bytovky v tejto citlivej lokalite, ktorá podľa územného plánu bytovku nedovoľuje, vyvoláva pochybnosti o skutočných úmysloch developera,“ poznamenal.

Ochrana mestských pozemkov

Vallo deklaroval, že mesto urobí všetko pre to, aby ochránilo Horský park a mestské pozemky, ktoré majú byť dostupné pre všetkých obyvateľov.

So spoločnosťou, ktorá areál využíva na podnikateľské účely, sme komunikovali a snažili sa situáciu korektne vyriešiť, bohužiaľ bez výsledku. Podnikáme preto kroky na príslušných súdoch, ktorými chceme zamedziť užívaniu stavby bez povolení,“ skonštatoval primátor.

Podnet podávame tiež na stavebný úrad a Úrad verejného zdravotníctva SR, aby preverili stavebné práce a mimoriadne hlučnú vzduchotechniku, ktorá obťažuje obyvateľov a návštevníkov parku,“ dodal.

Využívať záhradu môžu

Podľa primátora nie je problém, že reštaurácia chce využívať záhradu na mestskom pozemku.

Musia mať ale na to relevantné zmluvy a povolenia a areál nemôže byť oplotený, aby tento priestor zostal súčasťou Horského parku,“ uzavrel.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X