Nový dopravca zvýšil náborový príspevok pre každého vodiča v Bratislavskom kraji 4-tisíc eur

Autobus spoločnosti ARRIVA Mobility Solutions, ktorá je novým autobusovým dopravcom Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), na nástupišti autobusovej stanice Nivy v Bratislave. Bratislava, 15. november 2021.
Foto: SITA/Branislav Bibel

Náborový príspevok dostanú aj tí zamestnanci, ktorí zabezpečujú prímestskú autobusovú dopravu od 15. novembra.

Spoločnosť Arriva vyplatí každému vodičovi, ktorý podpíše zmluvu do 26. novembra a začne voziť cestujúcich v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK), náborový príspevok 4-tisíc eur.

Náborový príspevok v rovnakej výške dostanú aj tí zamestnanci, vrátane vodičov, dispečerov a garážmajstrov, ktorí zabezpečujú prímestskú autobusovú dopravu od 15. novembra,“ uviedol zástupca dopravcu v tlačovej správe.

Na základe rozhodnutia vedenia BSK majú vodiči v prímestskej doprave garantované aj každoročné navýšenie platov o päť percent.

Nedostatok vodičov

Vodičom prímestských autobusov v BSK garantuje dopravca okrem náborového príspevku aj priemernú mzdu 1 500 eur a ďalších 600 eur za získanie každého nového kolegu vodiča, celkovú hodinovú mzdu vo výške 7,37 eura a príplatky za prácu v noci, sviatky či víkendy.

Okrem toho dostali 120 úplne nových nízkopodlažných autobusov vybavených bezplatným pripojením na WiFi a nové zázemie vrátane nocovní,“ uvádza dopravca.

Vzhľadom na nedostatok vodičov prišlo začiatkom týždňa k obmedzeniam na 50 linkách, najmä v okolí Pezinka a Senca.

Intenzívne pracujeme na tom, aby sa vodiči vrátili za volanty. Akonáhle budú linky obsadené vodičmi, doprava sa vráti k bežným cestovným poriadkom,“ zdôraznil generálny riaditeľ spoločností Arriva na Slovensku László Ivan.

Nepravdivé tvrdenia

Arriva sa tiež ohradila voči nepravdivým tvrdeniam zástupcov pôvodného dopravcu Slovak Lines týkajúcich sa vzniku odborovej organizácie a pracovných podmienok.

Stretnutie so zástupcami Odborového zväzu KOVO sa na BSK uskutočnilo ešte 15. októbra. Zástupcovia OZ KOVO predložili na stretnutí 17 požiadaviek a otázok. Arriva na stretnutí jasne deklarovala podporu vzniku odborovej organizácie a uzatvorenia kolektívnej zmluvy. Všetky požiadavky sme zohľadnili a na otázky sme odpovedali. Napokon, ani vedenie OZ KOVO žiadny rozdiel v platových a pracovných podmienkach nekonštatovalo a odporučilo zamestnancom uzavretie zmlúv s našou spoločnosťou,“ uzavrel Ivan.

Dôvody problémov

Prímestská autobusová doprava v BSK, ktorú od začiatku tohto týždňa zabezpečuje nový dopravca Arriva, fungovala v zredukovanom rozsahu aj v stredu 17. novembra.

Dôvodom problémov s vypravovaním spojov podľa platných cestovných poriadkov zostávajú chýbajúci vodiči. Novému dopravcovi podľa BSK chýba približne sto vodičov. Regionálnu autobusovú dopravu by podľa Arrivy malo zabezpečovať takmer 400 zamestnancov, z toho väčšinou vodiči.

Dopravca podľa cestovných poriadkov zabezpečuje v bratislavskom regióne autobusovú dopravu na viac ako šesťdesiatich linkách v okolí Bratislavy, Malaciek, Pezinka, Senca a Šamorína. K dispozícii má viac ako 220 autobusov, z toho 120 je úplne nových.

Desiatky záujemcov

Predseda BSK Juraj Droba na sociálnej sieti uviedol, že podľa najnovších informácií Arriva eviduje celkovo 70 nových záujemcov, s ktorými ide bezodkladne rokovať o podmienkach čo najskoršieho nástupu.

Keďže aktuálne chýba asi 100 vodičov, toto by pomohlo zásadne vyriešiť situáciu v kraji,“ uviedol Droba na sociálnej sieti. Ako dodal, Arriva zazmluvňuje aj súkromných dopravcov, ktorí majú v súčasnej pandémii menej práce a budú sanovať vynechané spoje.

Pre vodičov, ktorí ešte váhajú a veria na zázraky, mám len jedno posolstvo, BSK nemá možnosť návratu k pôvodnému dopravcovi a neurobí to. Cesta nazad nie je možná. Ak vám niekto bude tvrdiť opak, nevie, o čom hovorí. Ak teda chcete naďalej za slušných pracovných podmienok jazdiť pre kraj, vaša šanca je teraz,“ uzavrel bratislavský župan.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk