Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zmena otváracích hodín prevádzok
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
29. decembra 2016 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Nový návrh VZN o otváracích hodinách prevádzok prerokujú vo februári

Tému všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o otváracích hodinách prevádzok v Starom Meste plánuje starosta mestskej časti Radoslav Števčík znova otvoriť vo februári. Chce tak urobiť na zasadnutí miestneho zastupiteľstva.

Podľa neho je úlohou samosprávy riešiť problémy, ktoré spôsobujú hlučné prevádzky. „Otázka ale je, akým spôsobom. Žiaľ, legislatíva, ktorú máme, nám dáva obmedzené právomoci, to znamená, že môžeme určiť čas predaja v obchode a službách, ale pod tým si každý predstavuje niečo iné. Každopádne samospráva nemôže rozhodovať individuálne, čiže jedna prevádzka nemôže byť otvorená do 22.00 a iná zase do 24.00. Musia sa teda nastaviť jednotné pravidlá pre všetkých,“ povedal Števčík.

Zároveň dodal, že pravidlá musia byť nastavené tak, aby tých, ktorí sú slušní, neobmedzovali, a tých, ktorí sú neslušní, musia udržať v nejakých limitoch. Nájsť však kompromis medzi obyvateľmi, ktorí žijú v Starom Meste, a podnikateľským prostredím, teda prevádzkovateľmi jednotlivých podnikov, nie je ľahké.

Mestská časť tak bude v súvislosti s prevádzkovou dobou podnikov hľadať také riešenie, ktoré bude zákonné a ktoré pomôže situáciu vyriešiť. „Obávam sa však, že samotné VZN o prevádzkovej dobe to nevyrieši,“ uviedol v rozhovore starosta Starého Mesta. Podľa neho sa musí sprísniť VZN o ochrane verejného poriadku a potrebná je tiež celoštátna legislatíva. Napríklad, aby obec mala právo regulovať zdroje hluku a vibrácií, lebo teraz to robiť nemôže. Jedna veta v zákone o ochrane verejného zdravia by pomohla Starému Mestu prijať také VZN, ktorým by sa určili pravidlá, aký hluk, v akom čase a kde môže byť.

„Ako náhle budeme mať prvý návrh VZN, budeme informovať obyvateľov aj podnikateľov. Začiatkom januára by už mohol byť, následne sa stretneme s obyvateľmi aj podnikateľmi, kde im návrh predstavíme a budeme prijímať pripomienky. Tie sa budeme snažiť vyhodnotiť a zapracovať do návrhu. Vo februári potom pôjde návrh pred poslancov,“ uzavrel.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X