Nový operačný program ponúka mestám a obciam 124 miliónov eur

električka
ilustračné: SITA

Nový Integrovaný regionálny operačný program (IROP) ponúka bratislavským mestských častiam i obciam a mestám v okolí Bratislavy 124 miliónov eur, ktoré môžu využiť na projekty z oblasti bezpečnej a ekologickej dopravy, lepší prístup ku kvalitnejším verejným službám či na projekty z oblasti životného prostredia alebo rozvíjania kreatívneho potenciálu v regióne.

V zásobníku projektov je už dnes 386 projektov, ktorých posudzovanie sa začne v júni. Sprostredkovateľským orgánom pre operačný program IROP je hlavné mesto Bratislava. Ako informovala hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová, cieľom nového programu je podporiť udržateľnosť mestského rozvoja Bratislavy a jeho funkčného územia.

Hlavné mesto Bratislava tvrdí, že je na úlohu sprostredkovateľského orgánu pripravené. Úlohou bratislavskej radnice bude pripravovať a vyhlasovať výzvy na predkladanie projektových zámerov, posudzovať jednotlivé projekty a výzvy v závere vyhodnocovať.

Tento nový regionálny operačný program je sústredený na mestá. Náš sprostredkovateľský orgán je pripravený, mesto a mestské časti budú teda v tomto smere postupovať spoločne. Kompetencie, ktoré mesto má a činnosti, ktoré má vykonávať, bude mesto riešiť tak, aby sa rozvíjalo nielen územie mesta a mestských častí, ale aj ostatných obcí, ktoré spadajú do nášho územia udržateľného mestského rozvoja, pretože je aj stratégiou Európskej únie sústrediť sa v tomto programe práve na mestá ako centrá rozvoja,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, ktorý o pripravenosti samosprávy vykonávať túto novú úlohu už informoval aj na zasadnutí Regionálneho združenia mestských častí Bratislavy.

Delegované kompetencie bude mesto vykonávať ako sprostredkovateľský orgán pre 17 mestských častí a 35 miest a obcí spadajúcich do funkčného územia Bratislavy v programovom období 2014 – 2020. Mestá, subregionálne alebo miestne orgány zodpovedné za realizáciu udržateľných mestských stratégií zodpovedajú za úlohy týkajúce sa minimálne výberu operácií.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk