Len niekoľko hodín po slávnostnom otvorení obnoveného Kaštieľskeho parku v Stupave pri Bratislave prišlo nepríjemné sklamanie. Nové chodníky, výsadba aj historické prvky zostali poškodené a župan Bratislavského kraja upozorňuje, že ak sa správanie návštevníkov nezmení, kraj bude musieť pristúpiť k prísnejším opatreniam.
Obnovený Kaštieľsky park v Stupave, ktorý Bratislavský samosprávny kraj predstavil verejnosti len počas uplynulého víkendu, sa stal terčom nezodpovedného správania už krátko po svojom otvorení.
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba na svojom profile na sociálnej sieti upozornil, že viaceré časti novozrekonštruovaného areálu boli poškodené prakticky okamžite po tom, ako doň vstúpili prví návštevníci.
Podľa župana sa v parku objavili deti lezúce po historických kamenných sochách, ľudia vstupovali do miest, kde je pohyb zakázaný, cyklisti jazdili po úzkych chodníkoch medzi rodinami s deťmi a novovysadená zeleň bola napriek upozorneniam pošliapaná. Problémy sa týkali aj voľne pustených psov a poškodený bol dokonca aj nový drevený náučný chodník vedúci cez mokraď, ktorý niekto posprejoval a čiastočne zničil.

Kaštieľsky park pri Bratislave prešiel rekonštrukciou za milióny eur a čoskoro otvorí svoje brány
Juraj Droba priznal, že rozsah škôd ho po otvorení parku nepríjemne zasiahol. „V sobotu sme otvorili Stupavský park. V nedeľu bol poničený,“ napísal na sociálnej sieti. Zároveň pripomenul, že park prešiel obnovou práve preto, aby slúžil verejnosti, no kraj má zároveň zákonnú povinnosť chrániť národnú kultúrnu pamiatku pred ďalším ničením.
Do diskusie sa okamžite zapojili aj obyvatelia regiónu, ktorí upozorňovali najmä na dlhodobý problém so správaním časti návštevníkov na verejných miestach. Mnohí sa zhodli, že nejde len o samotný park v Stupave, ale o širší problém neúcty k verejnému priestoru. Silnú odozvu vyvolal aj komentár jedného z diskutujúcich, ktorý napísal: „Kultúra nie sú herci. Kultúra je to, ako sa správaš k cudziemu.“
Viacerí ľudia zároveň žiadali prísnejší dohľad a vyššie pokuty pre vandalov. Keď sa v diskusii objavila otázka, či v parku funguje kamerový systém, župan potvrdil, že areál monitorovaný je. Podľa jeho slov však rozsah poškodení ukazuje, že samotné kamery zatiaľ nestačia. Kraj preto požiadal mesto Stupava o častejšie hliadky a dôslednejšie vymáhanie parkového poriadku.
Bratislavský kraj teraz upozorňuje, že ak sa situácia nezlepší, môže dôjsť aj k obmedzeniu voľného pohybu v niektorých častiach parku. Práve tomu by sa však samospráva chcela vyhnúť. Cieľom rekonštrukcie bolo vytvoriť pri Bratislave atraktívne miesto na oddych, nie priestor, ktorý bude musieť byť chránený pred vlastnými návštevníkmi.

