Nový poplatok, ktorý zaviedol Smer, by mohol zvýšiť ceny bytov, SaS ho chce zrušiť

paneláky, byty
Foto: ilustračné, SITA

Od novembra tohto roka by sa za každý štvorcový meter novej stavby mal platiť poplatok v sume od 10 do 35 eur. Výnimku majú tvoriť rodinné domy.

Ako uvádza Denník N, nový poplatok za rozvoj schválil Smer ešte pred voľbami. Mestám dáva možnosť vyberať ho od investorov, ktorí chcú stavať nové byty. Z takto získaných peňazí je možné následne postaviť cestu, park či škôlku, ktorú obec pri vyššom počte obyvateľov potrebuje.

Opozičná strana SaS je však proti a pred niekoľkými dňami predložila návrh, ktorým by sa zákon úplne zrušil. “Strana sa napríklad pýta, prečo sa má poplatok hradiť už v čase stavebného konania, prečo sa má platiť aj pri zatepľovaní bytoviek a prečo majú nové domy do 150 štvorcových metrov pri jeho platení výnimku,” uvádza Denník N.

Iniciátormi nového poplatku boli vtedajší poslanci Smeru Richard Raši a Igor Choma, ktorý návrh na jeho zavedenie predložili ešte koncom minulého roka. Poplatok sa má platiť len vtedy, ak to obec schváli a zároveň bude príjmom rozpočtu obce.

Dôvodom zavedenia poplatku je zabránenie korupčným praktikám, ktoré vyšli najavo v niekoľkých obciach pri Bratislave.

“V skutočnosti však zákon tieto prípady nerieši. Choma doň veľmi rýchlo posunul výnimku, ktorá v pôvodnom návrhu nebola: od poplatku budú oslobodení všetci, ktorí si chcú postaviť rodinný dom s obytnou plochou maximálne 150 štvorcových metrov,” dodáva Denník N.

O návrhu zrušiť predmetný poplatok sa bude rokovať na septembrovej schôdzi, opozícii prekáža napríklad aj to, že mesto nemá povinnosť informovať verejnosť o presných sumách a účeloch, na ktoré boli peniaze získané z poplatku použité.

Peter Robl z občianskeho združenia Budovy pre budúcnosť vidí v novom poplatku taktiež rozpor. Tvrdí, že zákon dáva mestám mantinely, a preto nemôže dobre fungovať. “Nový majiteľ bytu poplatok zaplatí, ale zjavne bohatší majiteľ rodinného domu s plochou do 150 štvorcových metrov nie. Obnova sa predraží o 10 až 30 percent, hoci ňou nevzniká potreba novej verejnej infraštruktúry. Predraženie výstavby sťaží mladým ľuďom prístup k bývaniu,” píše Denník N.

Robl pre denník ďalej hovorí, že v zákone nie je záruka, že mesto použije financie tam, kde sa postavila nová budova.“Pokiaľ za tú daň dostanete adekvátnu protihodnotu, každý to bude ochotný zaplatiť a bude to znamenať iba prechodné zvýšenie cien bytov,“ vyjadril sa Robl pre Denník N.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk