Ide o prvý bratislavský zvierací cintorín, ktorý sa po rokoch podarilo otvoriť.
Domáci miláčikovia sú ako súčasť rodiny, no ich dĺžka života je podstatne kratšia ako tá ľudská. Majitelia sa však raz s nimi rozlúčia a musia sa rozhodnúť, čo urobia s ostatkami. Mnohí ich pochovávali na záhradách domu či miestach, kde to bolo nelegálne.
Odteraz sa môžu majitelia v prípade úmrtí svojho zvieratka obrátiť na správu zvieracieho cintorína v Dúbravke. Na mieste sa budú môcť so svojím zvieratkom dôstojne rozlúčiť.
Dlhoročné snahy o otvorenie
Zvierací cintorín Borievka sa otvoril vo štvrtok 25. novembra, no celý proces nešiel ako po masle. Cintorín na svojom webe uvádza, že prvé úvahy o zriadení dôstojného miesta pre pozostatky zvierat sa objavili ešte v roku 2011.
Otvorenie sa konalo až o 10 rokov neskôr. Amsadárkou cintorína je známa moderátorka a herečka Elena Vacvalová. Taktiež bojovala dlhé roky za to, aby miesto vzniklo.
„Na žiadnej ceste by som žiadne zviera nenechala opustené. Ani na tej poslednej,“ povedala Vacvalová a práve jej citát zdobí sochu pri vstupe cintorína.
Služby cintorína
Určite vás zaujíma presná poloha cintorína či cenník. Nájdete ho na adrese K horárskej studni 5922. Po vstupe do lesa nad futbalovým štadiónom je potrebné ísť smerom k Dúbravskej oáze pokoja a oddychu a následne by ste po chvíli mali cintorín nájsť.
Správa cintorína poskytne prenájom hrobového miesta, dovoz uhynutého zvieratka či umožní pochovávanie za prítomnosti majiteľa.
Na výber sú drevené rakvy, taktiež vyrobené z eko kartóna. Sú v rôznych veľkostiach. Najmenšia drevená rakva stojí 115 eur, najmenšia eko kartónová 15 eur.
Cena prenájmu hrobového miesta závisí od jeho rozlohy. Miesto vo veľkosti 30 cm x 30 cm stojí na 5 rokov 120 eur. Správa cintorína zabezpečí aj dopravu uhynutého zvieratka a výkop jamy.
Cintorín má pre Bratislavčanov slúžiť zároveň ako park. Sú v ňom osadené lavičky, kde si môžu návštevníci počas prechádzky oddýchnuť.