Nový zvierací cintorín nájdete v Dúbravke, zároveň bude slúžiť pre Bratislavčanov ako park

Zvierací cintorín v Dúbravke
Foto: Facebook/ Dúbravka - mestská časť Bratislavy, Gettyimages - koláž Bratislavadeň

Ide o prvý bratislavský zvierací cintorín, ktorý sa po rokoch podarilo otvoriť.

Domáci miláčikovia sú ako súčasť rodiny, no ich dĺžka života je podstatne kratšia ako tá ľudská. Majitelia sa však raz s nimi rozlúčia a musia sa rozhodnúť, čo urobia s ostatkami. Mnohí ich pochovávali na záhradách domu či miestach, kde to bolo nelegálne.

Odteraz sa môžu majitelia v prípade úmrtí svojho zvieratka obrátiť na správu zvieracieho cintorína v Dúbravke. Na mieste sa budú môcť so svojím zvieratkom dôstojne rozlúčiť.

Dlhoročné snahy o otvorenie

Zvierací cintorín Borievka sa otvoril vo štvrtok 25. novembra, no celý proces nešiel ako po masle. Cintorín na svojom webe uvádza, že prvé úvahy o zriadení dôstojného miesta pre pozostatky zvierat sa objavili ešte v roku 2011.

Zvierací cintorín v Dúbravke
Vstup na zvierací cintorín. Foto: Facebook/ Dúbravka

Otvorenie sa konalo až o 10 rokov neskôr. Amsadárkou cintorína je známa moderátorka a herečka Elena Vacvalová. Taktiež bojovala dlhé roky za to, aby miesto vzniklo.

„Na žiadnej ceste by som žiadne zviera nenechala opustené. Ani na tej poslednej,“ povedala Vacvalová a práve jej citát zdobí sochu pri vstupe cintorína.

Zvierací cintorín v Dúbravke
Citát Eleny Vacvalovej. Foto: Facebook/ Dúbravka

Služby cintorína

Určite vás zaujíma presná poloha cintorína či cenník. Nájdete ho na adrese K horárskej studni 5922. Po vstupe do lesa nad futbalovým štadiónom je potrebné ísť smerom k Dúbravskej oáze pokoja a oddychu a následne by ste po chvíli mali cintorín nájsť.

Zvierací cintorín v Dúbravke
Lokalita cintorína. Foto: Google maps

Správa cintorína poskytne prenájom hrobového miesta, dovoz uhynutého zvieratka či umožní pochovávanie za prítomnosti majiteľa.

Na výber sú drevené rakvy, taktiež vyrobené z eko kartóna. Sú v rôznych veľkostiach. Najmenšia drevená rakva stojí 115 eur, najmenšia eko kartónová 15 eur.

Cena prenájmu hrobového miesta závisí od jeho rozlohy. Miesto vo veľkosti 30 cm x 30 cm stojí na 5 rokov 120 eur. Správa cintorína zabezpečí aj dopravu uhynutého zvieratka a výkop jamy.

Cintorín má pre Bratislavčanov slúžiť zároveň ako park. Sú v ňom osadené lavičky, kde si môžu návštevníci počas prechádzky oddýchnuť.

Zvierací cintorín v Dúbravke
Areál cintorína bude slúžiť aj ako park. Foto: cintorinborievka.sk

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom