Novým náčelníkom mestskej polície bude bývalý vyšetrovateľ kauzy Gorila Marek Gajdoš

gajdos-policia-mesto-bratislava-poslanci-sita.jpg
Foto: SITA/Branislav Bibel

O jeho vymenovaní vo štvrtok rozhodli poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Podľa primátora Bratislavy Matúša Valla je otázka bezpečnosti v hlavnom meste mimoriadne dôležitá a pozícia náčelníka mestskej polície je jednou z kľúčových v tejto téme. „Nemôžeme si dovoliť prizerať sa, ako v Bratislave v samotnom centre mesta vznikajú zóny, kam je lepšie vôbec nejsť alebo tadiaľ prejsť,“ uviedol na margo bezpečnosti v meste Vallo.

Ruka v ruke so zvýšením počtu pochôdzkárov ide tiež podľa neho ich profesionalizácia a vzdelávanie aj s ohľadom na nové situácie, s ktorými sú v uliciach mesta denne konfrontovaní. Ďalšou výzvou pre mestskú políciu je aj posilnenie jej viditeľnosti v uliciach a to zintenzívnením peších hliadok. Pre zabezpečenie stanovených cieľov navrhuje preto primátor zvýšenie rozpočtu mestskej polície pre tento rok o jeden milión eur.

Sú určité štandardy a nemalo by byť viac ako tisíc obyvateľov na jedného mestského policajta. Momentálny stav je taký, že tých obyvateľov je okolo 1 600. Lepší stav môžeme dosiahnuť, ak sa zvýši rozpočet mestskej polície. Ak sa to nepodarí naraz, tak nejaké zmeny môžeme začať aj pomalšími krokmi. Všetko však závisí výlučne od financií,“ povedal na brífingu po hlasovaní poslancov Marek Gajdoš.

Medzi základné povinnosti mestskej polície patrí zabezpečovanie verejného poriadku a ochrany životného prostredia, plnenie úloh zadávaných orgánmi samosprávy a tiež prevencia a poskytovanie asistencie verejnosti.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk