Novým predsedom Regionálneho združenia bratislavských starostov sa stal Martin Chren

Martin chren ruzinov obce predseda.jpg

Viaceré bratislavské mestské časti začnú rok v rozpočtovom provizóriu, v súvislosti s výpadkom príjmov budú musieť zvyšovať poplatky.

Novým predsedom Regionálneho združenia bratislavských starostov (RZBS) sa stal starosta Ružinova Martin Chren. Informovala o tom PR manažérka Patrícia Somorovská.

Starostovia mestských častí Bratislavy sa zišli na svojom prvom regionálnom združení po novembrových komunálnych voľbách,“ uviedla s tým, že na programe bola voľba nového vedenia združenia, ako aj voľba zástupcov do rady Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Diskusia o financovaní

Starostovia diskutovali aj o aktuálnej situácii financovania mestských častí v súvislosti s pripravovaným schválením daňového bonusu v parlamente a nárastom cien energií.

Starostovia, ktorí potvrdili svoju doterajšiu pozíciu, privítali na prvom povolebnom zasadnutí medzi sebou šesť nových starostov mestských častí,“ poznamenala Somorovská s tým, že doterajší predseda združenia, starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa rezignoval na svoju funkciu.

Zastával som túto pozíciu dve volebné obdobia, myslím, že nastal čas na zmenu. Aj preto, že dohoda bola, aby sa na tejto pozícii striedali zástupcovia z rôznych mestských častí Bratislavy, menších aj väčších,“ uviedol Krúpa.

Nový predseda a podpredsedovia

Do funkcie nového predsedu RZBS bol zvolený Martin Chren. Podpredsedami sa stali Jozef Krúpa a starosta Vrakune Martin Kuruc.

V nasledujúcom období by som rád nadviazal na skvelé sedemročné pôsobenie doterajšieho predsedu Jozefa Krúpu a ešte viac posilnil vplyv nášho regionálneho združenia pri príprave legislatívy, tak cez organizácie ako ZMOS, ale aj priamym kontaktom so štátnymi inštitúciami. Rovnako by som chcel posilniť oblasť zdieľania skúseností medzi jednotlivými mestskými časťami a ich odbornými zamestnancami,“ povedal Chren. Za zástupcov do rady ZMOS si združenie zvolilo Martina Chrena, Jozefa Krúpu a Martina Kuruca.

Príprava rozpočtov

V rámci diskusie starostovia hovorili aj o aktuálnej situácii pri príprave rozpočtov mestských častí na budúci rok. Viaceré mestské časti začnú rok v rozpočtovom provizóriu. „Dôvodom je, že chceme pripraviť čo najviac zodpovedné rozpočty a momentálne je pred nami ešte veľa neznámych,“ priblížil Martin Chren.

Financovanie mestských častí ovplyvní pripravovaná novela zákona o dani z príjmov – daňový bonus, v rámci ktorého ešte nie sú úplne jasné dopady na samosprávu. Výšku disponibilných financií mestských častí výrazne zasiahnu aj rastúce ceny energií.

Zvyšovanie poplatkov

V tejto súvislosti je podľa združenia aktuálna diskusia o tom, do akej miery bude potrebné upravovať niektoré poplatky mestských častí. Konkrétne sa to môže týkať zvyšovania poplatkov za dieťa v materskej škole alebo v školskom klube. Situácia ešte viac komplikuje aj povinná valorizácia platov učiteľov a zamestnancov materských a základných škôl od januára o sedem percent.

V tejto súvislosti sa viacerí starostovia vyjadrili, že v súvislosti s výpadkom daní budú mestské časti nútené zvýšiť poplatky ako školné, finančné pásmo na stravu, ako aj réžiu, aby dokázali zabezpečiť prevádzku materských škôl,“ poznamenala starostka Čunova Gabriela Ferenčáková.

Najbližšie stretnutie združenia sa uskutoční v januári budúceho roka. „Na novoročnom zasadnutí bude možné prerokovať témy spojené s financovaním detailnejšie, nakoľko by mali už byť jasné rozhodnutia, ktoré ovplyvnia finančnú situáciu samosprávy v najbližšom období,“ uzavrela Somorovská.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk