Generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela požiadal ministerku zdravotníctva o stanovisko.
Chlapec s nádorom na mozgu čaká na operáciu, Neurocentrum Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) a Neurochirurgická klinikou L. Dérera sa však nevedia dohodnúť. Generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela chce, aby hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre neurochirugiu Juraj Šteňo prišiel dieťa zoperovať do Národného ústavu alebo by sa celá operácia aj starostlivosť po nej uskutočnila na neurochirurgickej klinike L. Dérera.
Na tlačovom brífingu požiadal ministerku zdravotníctva o stanovisko, nakoľko 15-ročný chlapec už jednu operáciu na národnom ústave absolvoval, potrebuje však ďalšiu. „Nepochybili sme, poskytli sme zdravotnú starostlivosť správne, komplikácia, ktorá po operačnom zákroku nastala, je žiaľ jedna z možných komplikácií, ktorý takýto zákrok má,“ uviedol Ladislav Kužela.
Táto situácia podľa neho nie je ľahká pre všetkých zúčastnených, v hre nie je len osud tohto pacienta, ale aj ostatných. NÚDCH pracuje tak, ako všetky celosvetové ústavy tohto typu, pre každého náročného pacienta majú vytvorenú skupinu expertov, ktorá zasadá hneď po príjme pacienta.
Najlepšia zdravotná starostlivosť
„Vždy bolo, je aj bude prvoradým pre náš národný ústav riešenie každého jednotlivého pacienta. Postupujeme tak, aby sme poskytli tú najlepšiu zdravotnú starostlivosť a aby bola čo najbezpečnejšia,“ konštatoval Kužela. V prípade chlapca experti následne zhodnotili, že je pacient stabilizovaný a nie je potrebný neodkladný chirurgický zákrok.
„Postup sme konzultovali s prestížnym zahraničným pracoviskom, ktoré odobrilo náš postup. Vítam, že sa prípadu ujal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý vydá konečný verdikt,“ povedal Kužela.
Generálny riaditeľ NÚDCH nechce podstúpiť riziko, že bude chlapec po náročnej operácii prevážaný, chce aby sa operácia aj pooperačná starostlivosť vykonala na jednom mieste. „Čo sa týka prevozov, to, že niečo fungovalo 25 rokov neznamená, že to tak musí pokračovať ďalej. Kolegovia z neurochirurgickej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) dlhé roky pomáhali pacientom aj našej nemocnici. Manažment, žiaľ, nebol v úplnom súlade s tým, čo medicína v dnešnej dobe potrebuje, ale zároveň sa prispôsoboval podmienkam, aké boli na Slovensku,“ uviedol Ladislav Kužela.
Hlavný odborník pre neurochirugiu
Ako informoval, momentálne majú pod jednou strechou pracovisko, kde majú tím špecialistov, ktorí sa vedia pred, počas a po operácii o pacienta postarať. Generálny riaditeľ NÚDCH chce, aby hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre neurochirugiu Juraj Šteňo prišiel dieťa zoperovať do Národného ústavu alebo by sa celá operácia aj starostlivosť po nej uskutočnila na neurochirurgickej klinike nemocnice L. Dérera.
„Pán Šteňo sa vyjadril, že na prístrojoch, ktoré máme, nie je zvyknutý pracovať, preto som sa spojil s pani riaditeľkou Univerzitnej nemocnice, je ochotná celý tím pána profesora Šteňa aj príslušné prístrojové vybavenie zapožičať na našu pôdu. Odozva na toto už nebola,“ uzavrel Kužela. Národný ústav je podľa neho plne pripravený pomôcť so všetkými odborníkmi.
Prevoz nie je rizikový
„Nemienime tolerovať, čo sa deje,“ konštatoval hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre neurochirurgiu Juraj Šteňo. Ako informoval, NÚDCH prístrojovo zariadil neurocentrum bez akejkoľvek koordinácie s Neurochirurgickou klinikou LF UK a UN Bratislava.
„Nemali sme možnosť oboznámiť sa s koncepciou Neurocentra, skrátka sme boli odstrihnutí,“ informoval Juraj Šteňo. Transport medzi klinikou a národným ústavom podľa neho nie je rizikový. „Takýto transport sa realizoval 25 rokov, nikto z mojich kolegov si nepamätá na jediný prípad poškodenia zdravia,“ povedal Juraj Šteňo.
Jednoduché riešenie
Riešenie by bolo podľa hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre neurochirurgiu jednoduché. „Riešením je to, aby sme urobili to, čo sme robili 25 rokov. Prijali by sme chlapca a o všetko by sme sa postarali,“ povedal Juraj Šteňo. Ako informoval, dieťa má aj ďalšie zdravotné problémy a nemôže byť len v starostlivosti internistov z Neurochirurgickej kliniky LF UK Bratislava.
„Môže byť odoperované, ale potom musí byť presunuté do NÚDCH. Pri tých všetkých ochoreniach sa, bohužiaľ, bude treba modliť, aby to všetko dobre dopadlo, aby to všetky ostatné orgány zniesli,“ informoval Juraj Šteňo.
Prednosta Neurochirurgickej kliniky LFUK a UNB Andrej Šteňo sa pýta, prečo by mali v takomto komplikovanom prípade navrhovať niečo iné, ako to, čo fungovalo 25 rokov. „Transporty nie sú nikdy ideálne. Problém je ten, či je väčšie riziko menej neskúsený tím alebo či je benefitom pre pacienta operácia skúsenejším tímom,“ konštatoval Andrej Šteňo.
Z nádoru odstránili minimum
Na prípad poukázal portál Noviny.sk koncom septembra. 15-ročný Lukáš má nádor ma mozgu a bojuje o život. Jednu operáciu už na oddelení Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) absolvoval, rodičia však tvrdia, že väčšinu nálezu mu v hlave nechali.
Ako informoval portál Aktuality.sk koncom minulého týždňa, chlapec potrebuje ďalšiu operáciu, a to v čo najkratšom čase. Tu však vzniká problém v dohode medzi Neurocentrom NÚDCH a neurochirurgickou klinikou nemonice L. Dérera. Tá je teraz určená pre dospelých pacientov, deti v nej ale operovali desiatky rokov až do marca 2019.
NÚDCH je určená pre deti, lekári v nej však majú s operáciami tohto typu menej skúseností. Dôkazom toho je, podľa lekárov z dospelej Neurochirurgickej kliniky LFUK a UNB aj fakt, že chlapca už na detskej klinike raz operovali, a to 22. júla 2019. Po magnetickej rezonancii, ktorú pacientovi robili dva dni po operácii, však zistili, že z tuhej časti nádoru odstránili len minimálnu časť.