Závery z participatívneho procesu obyvateľov budú slúžiť ako východisko k budúcej podobe námestia.
Obyvatelia bratislavskej Petržalky sa môžu vyjadriť k budúcej podobe Nobelovho námestia. „Mestská časť spúšťa interaktívne zisťovanie potrieb verejnosti v priestore Nobelovho námestia, ktoré je mnohými považované za priestor budúcnosti,“ informovala v tlačovej správe hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.
Cieľom je zistiť potreby a nálady ľudí, ktorí v danom priestore žijú, pracujú, podnikajú alebo sa tam iba pohybujú.
„Závery z tohto procesu budú pracovníkom miestneho úradu slúžiť ako východisko pre budúcu obnovu námestia,“ doplnila.
Zisťovanie vízií verejnosti
K rozhodnutiu spustiť participatívny proces zisťovania potrieb a vízií verejnosti pristúpilo vedenie mestskej časti na podnet skupiny poslancov.
„Chceme zistiť, čo si o tomto verejnom priestore myslia Petržalčania. Finálne zistenia budú pre nás kľúčové a budeme z nich vychádzať pri obnove priestoru. Preto je dôležité, aby čo najviac ľudí vyplnilo náš interaktívny dotazník,“ vysvetlil starosta Petržalky Ján Hrčka.
„Pomôcť rozhodnúť o budúcej podobe Nobelovho námestia môžu obyvatelia vyplnením dotazníka na stránke nobelovonamestie.sk alebo, ak to umožní pandemická situácia, aj odpoveďami na otázky anketárov v teréne,“ doplnila Halašková.
Vznik námestia
Nobelovo námestie pôvodne vzniklo v druhej polovici 80. rokov 20. storočia v rámci výstavby bytových domov a infraštruktúry v miestnej časti Dvory. Súčasný názov nesie od 1. apríla 1991 podľa Alfreda Nobela, švédskeho vynálezcu dynamitu a zakladateľa Nobelovej ceny.
„Námestia dostatočne nevyužíva svoju polohu ani možnosti komunálneho spájania rôznych skupín obyvateľov. Má pritom strategické umiestnenie na dôležitej tepne, akou je Petržalské korzo vedúce k železničnej stanici Bratislava – Petržalka,“ podotkla hovorkyňa.
Na mieste dnešného Nobelovho námestia bol situovaný, prakticky od vzniku Petržalky, pôvodný petržalský cintorín. Spomienkou a odkazom naň ostala gaštanová aleja vo východnej časti námestia.