O garážach pri Justičnom paláci diskutovali s ľuďmi

Záhradnícka ulica, Justičný palác
maps.google.sk

Na zasadnutí mestského zastupiteľstva včera ľudia bojovali proti vybudovaniu plánovaných garáži pri Justičnom paláci. Mestskí poslanci totiž prerokovávali petíciu aktivistov a občanov z okolia Justičného paláca, ktorí s výstavbou garáží nesúhlasia. Pod petíciu, ktorú včera vzali mestskí poslanci na vedomie, sa podpísalo 3 635 občanov.

Pozemok v parku pred Justičným palácom prenajalo bývalé mestské zastupiteľstvo Krajskému súdu na výstavbu podzemných garáží ešte v septembri 2014. Vyše 5 200 metrov štvorcových môže Krajský súd v Bratislave užívať počas 25 rokov za jedno euro ročne. Nájomná zmluva je účinná od novembra 2014.

Výstavba garáží sa však nepozdáva aktivistom ani obyvateľom z okolia Justičného paláca. Obávajú sa totiž že vybudovanie podzemných garáží zničí zeleň, priepustný povrch pôdy a prirodzený terén a nahradí ich masa betónu s vetracími šachtami, komínmi, vjazdmi a výjazdmi či ďalšími technickými stavbami, ktoré poškodia architektonicky kompaktné územie.

Aktivisti i ľudia z okolia sa obávajú zahustenia automobilovej dopravy, zníženia kvality života a zhoršenia životného prostredia. Upozorňujú tiež, že zámer nikdy nebol prerokovaný s verejnosťou. Mestskí poslanci sa preto včera zhodli, že najneskôr do 15. júna treba pripraviť verejnú prezentáciu.

Už bývalé vedenie Bratislavy vysvetľovalo, že podzemné garáže treba, pretože v centre mesta je nedostatok parkovacích miest a výstavba garáží je jedným z najmenej bolestivých riešení. Navyše radnica od súdu požaduje, aby projekt počítal so zachovaním zeminy na streche garáže minimálne v hrúbke dva metre. Súd bude mať tiež povinnosť vysadiť stromy s obvodom minimálne 18 centimetrov.

Projektu podzemných garáží sa včera zastal aj predseda mestského poslaneckého Klubu pre Bratislavu Martin Borguľa. „Na súd chodia denne stovky ľudí, ktorí nemajú kde parkovať a parkujú na miestach obyvateľov, ktorí žijú v okolí,“ vysvetľoval Borguľa. Ako dodal, nejde o komerčný projekt, ale o projekt pre potreby súdu.

Svoje obavy na rokovanie mestského zastupiteľstva prišli vyjadriť aktivisti i obyvatelia z okolia Justičného paláca. Nielen, že sa boja o zeleň v parku pri Krajskom súde, ale niektorí za lacným prenájmom vidia dokonca skrytú privatizáciu verejného priestoru. Podmienky nájomnej zmluvy sú pritom nastavené tak, že mesto vie v prípade, že si súd nebude plniť povinnosti, od zmluvy odstúpiť.

Do konca júna tohto roka musí mať súd pripravený investičný zámer ku garážam, ktorý musí byť do konca roka 2017 odsúhlasený. Jednou z podmienok je napríklad to, že súd musí mať do konca roka 2018 vydané územné rozhodnutie, najneskôr o dva roky neskôr stavebné povolenie a do konca roka 2023 musia byť garáže skolaudované.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk