O zvyšovaní dane poslanci nehlasovali, primátor ho stiahol

paneláky, byty
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič

Zvyšovanie dane z nehnuteľnosti v Bratislave sa zatiaľ odsúva. Návrh na zvýšenie dane dnes primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal z rokovania mestského zastupiteľstva stiahol. Chýba mu totiž širšia podpora v mestskom zastupiteľstve. O návrhu chce preto primátor so starostami a poslancami ďalej rokovať.

Primátor Nesrovnal tvrdí, že pravidelné rokovania so starostami ukázali, že odbornou argumentáciou možno nájsť pre návrh podporu. Rokovania teda budú pokračovať naďalej.

„Kým nebudem presvedčený, že návrh takúto podporu bude mať aj v mestskom zastupiteľstve, na rokovanie zastupiteľstva ho nepredložím,“ hovorí Nesrovnal.

„Znamená to, že pre budúci fiškálny rok nebudeme riešiť daň z nehnuteľnosti?“ pýtal sa dnes na zasadnutí mestského zastupiteľstva starosta Petržalky Vladimír Bajan. „Áno, zrejme…“ reagoval na jeho otázku primátor.

Starosta Vajnôr Ján Mrva však dúfa, že návrh zvyšovania dane sa predsa len tento rok na rokovanie mestského parlamentu ešte dostane. Z dnešného rokovania však bol návrh na zvyšovanie dane z nehnuteľnosti stiahnutý.

Radnica chcela pôvodne od budúceho roka dvihnúť daň z nehnuteľnosti na dvojnásobok, to však primátor Nesrovnal po vlne kritiky prehodnotil. Po novom tak navrhuje 70-percentné zvýšenie dane za byty. Naopak oproti pôvodnému návrhu pridáva percentá na dani za stavebné pozemky.

„Upravený primátorov návrh oproti tomu pôvodnému znižuje daňové zaťaženie na byty a stavby na bývanie o 30 percent a zvyšuje dane zo stavebných pozemkov o dodatočných 50 percent tak, aby sadzba motivovala stavebníkov k čo najrýchlejšiemu dokončeniu stavby. Zároveň je v návrhu 10-percentné zvýšenie dane za chaty, garáže, priemyselné a energetické stavby a ostatné stavby,“ vysvetľovala hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk