Občania Bratislavského kraja vybrali v iniciatíve tri víťazné komunitné projekty

Potraviny darcek balícek pomoc GettyImages
Foto: ilustračné, GettyImages

O víťazných projektoch rozhodovali svojimi hlasmi miestni obyvatelia, susedia a priaznivci, ktorí za ne zahlasovali vo výzve Nadácie VÚB.

V Bratislavskom kraji vybrali v rámci iniciatívy Nadácie VÚB Komunitné granty tri víťazné projekty, ktoré celkovo dostanú 15-tisíc eur. O víťazných projektoch rozhodovali svojimi hlasmi miestni obyvatelia, susedia a priaznivci, ktorí za ne zahlasovali vo výzve Nadácie VÚB.

Každý z víťazných nápadov obdrží grant vo výške 5-tisíc eur. Finančná podpora pôjde pre projekty Divadelnej fakulty Vysokej školy múzických umení (VŠMU), Aliancie združení na ochranu zvierat (AZOZ) a Mestskej knižnice v Bratislave. Informovala o tom Nadácia VÚB.

Okrem Bratislavského kraja mohli za projektyv súťaži hlasovať ľudia po celom Slovensku. Do jej poslednej fázy sa zapojilo viac ako 47-tisíc obyvateľov, ktorí svojimi hlasmi rozhodli o výsledkoch.

Víťazné projekty

Online hlasovanie o najžiadanejšie a najzmysluplnejšie počiny z oblasti komunitnej filantropie a ochrany životného prostredia v regiónoch prebiehalo medzi šiestimi súťažiacimi projektami v každom z ôsmich krajov. Tie predtým vybrala nezávislá odborná komisia spomedzi celkovo 269 projektových zámerov, ktoré do programu prihlásili aktívne občianske združenia, školy alebo obce z celej krajiny.

Za šesť nominovaných projektov s plánovanou realizáciou v Bratislavskom kraji hlasovalo spolu 6 027 ľudí. Na základe výsledkov hlasovania tu zvíťazili projekty. Projekt VŠMU „Deti ticha – prvá pôvodná divadelná inscenácia v slovenskom posunkovom jazyku“ je prvé divadelné predstavenie v slovenskej posunkovej reči. Divákom má zámer priblížiť kultúru nepočujúcich a zvýšiť povedomie o ich problémoch prostredníctvom novej formy interpretácie v umení.

Cieľom projektu AZOZ „Detský zvierací ombudsman“ je vysvetliť deťom, že násilie na zvieratách alebo ľuďoch v akejkoľvek podobe je neospravedlniteľné a nemá v spoločnosti miesto. Cieľom posledného víťazného projektu Mestskej knižnice v Bratislave „Komunitný priestor pre ľudí prichádzajúcich o zrak“ je vytvoriť útočisko proti osamelosti, kde ľudia, ktorí strácajúci zrak nájdu, čo potrebujú.

Pomoc komunít

Piaty ročník programu Komunitné granty s podtitulom „120-tisíc eur pre komunity, ktoré chcú pomáhať“ bol zameraný na prípravu projektov zaoberajúcich sa komunitnou spoluprácou so sociálne znevýhodnenými, hendikepovanými spoluobčanmi a seniormi, či aktivít smerujúcich k čistejšiemu a zelenšiemu životnému prostrediu alebo ekovzdelávaniu.

Zoznam všetkých víťazných projektov v rámci jednotlivých krajov Slovenska, ich anotácie ako aj bližšie informácie o podpore nájdu záujemcovia na stránkach Komunitné granty a Nadácia VÚB. „Komunitné aktivity budú postupne realizované od jari do jesene budúceho roka,“ dodala Nadácia VÚB.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk