Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Potraviny darcek balícek pomoc GettyImages
Foto: ilustračné, GettyImages
23. decembra 2019 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Občania Bratislavského kraja vybrali v iniciatíve tri víťazné komunitné projekty

O víťazných projektoch rozhodovali svojimi hlasmi miestni obyvatelia, susedia a priaznivci, ktorí za ne zahlasovali vo výzve Nadácie VÚB.

V Bratislavskom kraji vybrali v rámci iniciatívy Nadácie VÚB Komunitné granty tri víťazné projekty, ktoré celkovo dostanú 15-tisíc eur. O víťazných projektoch rozhodovali svojimi hlasmi miestni obyvatelia, susedia a priaznivci, ktorí za ne zahlasovali vo výzve Nadácie VÚB.

Každý z víťazných nápadov obdrží grant vo výške 5-tisíc eur. Finančná podpora pôjde pre projekty Divadelnej fakulty Vysokej školy múzických umení (VŠMU), Aliancie združení na ochranu zvierat (AZOZ) a Mestskej knižnice v Bratislave. Informovala o tom Nadácia VÚB.

Okrem Bratislavského kraja mohli za projektyv súťaži hlasovať ľudia po celom Slovensku. Do jej poslednej fázy sa zapojilo viac ako 47-tisíc obyvateľov, ktorí svojimi hlasmi rozhodli o výsledkoch.

Víťazné projekty

Online hlasovanie o najžiadanejšie a najzmysluplnejšie počiny z oblasti komunitnej filantropie a ochrany životného prostredia v regiónoch prebiehalo medzi šiestimi súťažiacimi projektami v každom z ôsmich krajov. Tie predtým vybrala nezávislá odborná komisia spomedzi celkovo 269 projektových zámerov, ktoré do programu prihlásili aktívne občianske združenia, školy alebo obce z celej krajiny.

Za šesť nominovaných projektov s plánovanou realizáciou v Bratislavskom kraji hlasovalo spolu 6 027 ľudí. Na základe výsledkov hlasovania tu zvíťazili projekty. Projekt VŠMU „Deti ticha – prvá pôvodná divadelná inscenácia v slovenskom posunkovom jazyku“ je prvé divadelné predstavenie v slovenskej posunkovej reči. Divákom má zámer priblížiť kultúru nepočujúcich a zvýšiť povedomie o ich problémoch prostredníctvom novej formy interpretácie v umení.

Cieľom projektu AZOZ „Detský zvierací ombudsman“ je vysvetliť deťom, že násilie na zvieratách alebo ľuďoch v akejkoľvek podobe je neospravedlniteľné a nemá v spoločnosti miesto. Cieľom posledného víťazného projektu Mestskej knižnice v Bratislave „Komunitný priestor pre ľudí prichádzajúcich o zrak“ je vytvoriť útočisko proti osamelosti, kde ľudia, ktorí strácajúci zrak nájdu, čo potrebujú.

Pomoc komunít

Piaty ročník programu Komunitné granty s podtitulom „120-tisíc eur pre komunity, ktoré chcú pomáhať“ bol zameraný na prípravu projektov zaoberajúcich sa komunitnou spoluprácou so sociálne znevýhodnenými, hendikepovanými spoluobčanmi a seniormi, či aktivít smerujúcich k čistejšiemu a zelenšiemu životnému prostrediu alebo ekovzdelávaniu.

Zoznam všetkých víťazných projektov v rámci jednotlivých krajov Slovenska, ich anotácie ako aj bližšie informácie o podpore nájdu záujemcovia na stránkach Komunitné granty a Nadácia VÚB. „Komunitné aktivity budú postupne realizované od jari do jesene budúceho roka,“ dodala Nadácia VÚB.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X