Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodný dom Bohuslav Brouk
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: časopis Slovenský staviteľ - koláž Bratislavadeň
21. júla 2021 Nezaradené od BratislavaDen.sk Diskusia()

Obchodný dom Bohuslav Brouk bol prvým moderným nákupným centrom Bratislavy, vyrástol pred vojnou

Obchodný dom stojí na Námestí SNP aj dnes, len pod iným názvom.

„Priestorová a funkčná kapacita tohoto obchodného domu je vzhľadom na dočasnú konzervatívnosť obyvateľstva na kratší čas predimenzovaná, hoci hodnota 140-tisíc obyvateľov mesta Bratislavy je dnes už praktickou základňou aj pre viac obchodných domov,“ stojí v opise časopisu Slovenský staviteľ z 30-tych rokov 20. storočia.

Taktiky predaja

Hoci bolo hlavné mesto pred II. svetovou vojnou podstatne menšie ako dnes, stavitelia i obchodníci si boli dobre vedomí taktík predaja. V časopise sa spomína i to, že sústredenie obchodných domov na jednom mieste podporuje predajný efekt.

Neďaleko Obchodného domu Bohuslav Brouk stál napríklad Dom služby Baťa alias Veľký Baťa, ktorý vyrástol v roku 1931.

Obchodný dom Bohuslav Brouk
Foto: časopis Slovenský staviteľ

Účasť Lídy Baarovej

Stavbu navrhol architekt Christian Ludwig v rokoch 1935 až 1936. Otvorenie obchodnému domu padlo na 1. september v roku 1936. Na otvorení sa zúčastnila napríklad aj česká herečka Lída Baarová.

Budova mala 6 poschodí a 2 suterény. Na najvyššom poschodí sa nachádzali ústredné kancelárie, informačná a kartoteková miestnosť a miestnosť pre značenie tovaru. Personál mal šatne a skladiská na 1. poschodí.

Obchodný dom Bohuslav Brouk
Obchodný dom otvorili na Námestí SNP.Foto: Pinterest

Medzi poschodiami sa bolo možné pohybovať po schodoch, dvomi osobnými výťahmi a jedným nákladným výťahom. „Všetky obloky boli zasklené sklom Termolux, doposiaľ ešte nikde nepoužitého v takom rozsahu v strednej Európe,“ píše časopis.

Nešetrilo sa svetlom

V celom obchodnom dome sa používala vo veľkom elektrina a na ničom sa nešetrilo. Boli osvetlené výklady, vitríny aj svetelné reklamy.

Obchodný dom Bohuslav Brouk
Obchodný dom Bohuslav Brouk.Foto: časopis Slovenský staviteľ

Vysoká spotreba elektriny si vyžiadala prípojky vysokého napätia s vlastnou transformačnou stanicou o výkone 75 kva.

Zaujímavosťou je, že prvýkrát bolo na Slovensku v obchodnom dome použité teplovodné ústredné kúrenie systému žiarivého kúrenia. Bolo to teplovodné kúrenie s nízkou teplotou bez používania ohrievacích telies (radiátorov), žiarivé plochy sa umiestnili tesne pod omietkou v stropoch miestnosti.

Národná kultúrna pamiatka

Obchodný dom Bohuslav Brouk časom zmenil názov na Obchodný dom Dunaj. V súčasnosti ide o národnú kultúrnu pamiatku.

Novšiu budovu pristavali k obchodnému domu v 80. rokoch minulého storočia. S druhou budovou je prvá budova konštrukčne priamo prepojená.

KC Dunaj
Súčasná podoba obchodného domu.Foto: Google Maps

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X