Obchody za „socíku“: Tuzex v Bratislave bol nákupný raj, v ktorom išiel všetok tovar na dračku

Tuzex v Bratislave

Nebolo Čechoslováka, ktorý by nepoznal legendárny podnik zahraničného obchodu Tuzex. Chodili do neho mladí aj starí a všetko v ňom išlo na dračku.

Obmedzený sortiment

Na prelome 50. a 60. rokov obyvatelia vtedajšieho Československa nemali k dispozícii v obchodoch toľko sortimentu, na aký sme zvyknutí dnes. Ak chcel niekto niečo kvalitnejšie a cennejšie, jedinou možnosťou bolo vycestovať do zahraničia.

„Ak chcel niekto vycestovať, musel mať vízum, bežne sa dalo cestovať len do socialistických krajín ako Maďarsko, Bulharsko a podobne, nie do zahraničia,“  opísala vtedajšie možnosti 59-ročná pamätníčka Jana.

August v roku 1957 bol pre Bratislavčanov – shopaholikov prelomový. V tomto roku okrem toho, že vyletela do vesmíru 1. umelá družica Zeme Sputnik 1, otvorili prvú prevádzku legendárneho Tuzexu na Tobruckej ulici. Pred Tuzexom mohli ľudia nakupovať v Darexe (skrátený názov pre darčekový export), ktorý prišiel na Slovensko v roku 1949.

Bony sa predávali načierno aj pred Priorom

Žiadne platenie platobnou kartou či v hotovosti v Tuzexe neexistovalo. Platiť sa dalo jedine tuzexovými korunami, ľudovo nazývanými bonmi. Platidlo bolo možné zakúpiť dvomi spôsobmi. Prvou možnosťou bola oficiálna kúpa bonov v Štátnej banke Československej.

Oficiálny názov špeciálneho platidla bol Odberný poukaz podniku zahraničného obchodu TUZEX. Druhou možnosťou bolo zakúpiť si bony neoficiálnou metódou, teda načierno. „Veksláci predávali bony, aj ja som od nich kupovala. Stávali napríklad pred Priorom na Kamennom námestí,“  vysvetľuje Jana.

Tuzex v Bratislave
Za socializmu ste mohli kúpiť bony pred Priorom na Kamennom námestí. Foto: www.facebook.com

Zahraničné sladkosti, džínsy či autá

Pred Tuzexom sa nestáli rady len na pomaranče a mandarínky. Do legendárneho obchodu so zahraničným tovarom sa chodilo na rôznorodý sortiment – od kozmetiky až po sladkosti či džínsy.

„Kupovala som si tam parfumy, laky na nechty, rifľovú bundu značky Levi´s alebo Wrangler,“  spomína Jana. Pamätníčka ďalej opisuje, že tam ľudia chodili na magnetofóny zahraničných značiek a chlapi zase chodili obdivovať jedinečné autá zo západu značiek Ford, Mercedes, Volvo a ďalšie. Bratislavský Tuzex bol jednou z dvoch pobočiek na Slovensku, v ktorej sa predávali autá (druhá bola v Košiciach).

Tuzex myslel okrem dám a pánov aj na tých najmenších. Na dračku išli moderné hračky ako napríklad štekajúci a chodiaci psík na baterky, bábiky s náhradnou parochňou, spievajúce bábiky alebo bábiky, ktoré „vedeli“ cikať. Bol to jednoducho obchod, v ktorom si každý našiel to svoje.

Socialistická reklama na spievajúcu bábiku z roku 1960:

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk