Občianske združenie PRIMA vyhlasuje novoročnú zbierku spacákov pre ľudí bez domova

bezdomovci-deky-spacaky-pomoc-obcianske-zdruzenie-prima-gettyimages
Ilustračná foto: gettyimages

V rámci terénnych služieb, ktoré OZ realizuje v Bratislave plánuje spacáky priebežne distribuovať ľuďom v núdzi.

Každý darovaný spacák je pre človeka bez domova obrovskou pomocou, ochranou a dôležitou súčasťou prežitia ťažkého obdobia. Do kampane sa zapojil aj Erik Šulc zo známej kapely Medial Banana a všetkých vyzýva k pomoci.

Aj napriek rôznym technikám a systémom je bezdomovectvo v rámci Európy neustále na zostupe. Pri súčasnom nastavení služieb a legislatívy existuje len minimálna možnosť bezdomovectvo ukončiť. „Existujú však mnohé dobré projekty, vďaka ktorým je tu aspoň istá šanca pomôcť ľuďom z ulice dostať sa späť do väčšinovej spoločnosti. Jedným z nich je Príležitosť na zmenu, dopytovo orientovaný projekt realizovaný prostredníctvom Implementačnej agentúry Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR, ktorý je v OZ PRIMA účinný od septembra roku 2018. Vďaka tomuto projektu máme možnosť profesionálneho sprostredkovania sociálnej asistencie a dlhodobej spolupráce medzi našimi pracovníkmi a klientmi v núdzi,“ vysvetľuje koorinátorka projektu Sabína Brédová.

Rozdiely oproti minulým rokom sú najmä vo vekovej štruktúre. Do ulíc pribúda najmä mladých do 28 rokov opúšťajúcich detské domovy. „Situácia s ľuďmi bez domova v Bratislave je stále bezútešná. Nevnímame extrémny nárast počtu ľudí bez domova, ale žiaľ nevnímame ani žiaden pokles. Počet ľudí na ulici je okolo 4 000. Je to stále veľmi alarmujúce číslo,“ vysvetľuje Pavel Sabela z OZ Stopa Slovensko.

Obavy vznikajú aj z rizika migračnej vlny zo susedného Maďarska, kde vstúpil do platnosti zákon o bezdomovectve. Pouličné bezdomovectvo sa stalo de facto ilegálnym. Solidaritu s ľuďmi bez domova vyjadril aj frontman reggae formácie Medial Banana Erik Šulc a odporúča: „Ak máš doma nejaký zbytočný spacák alebo deku, posuň ho a urob dobrý skutok!

Každý môže darovať spacáky, deky alebo izotermické fólie, až do 31. januára. Viac informácií sa dozviete na číslach: 0948 068 762 alebo 0948 620 251.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk