Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mačka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
9. februára 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017

Z Občianskeho rozpočtu zaplatí mesto fit park a postará sa aj o túlavé mačky

Peniaze z bratislavského Občianskeho rozpočtu pôjdu do viacerých mestských častí hlavného mesta. Viac ako 13-tisíc Bratislavčanov rozhodlo, že z Občianskeho rozpočtu mesto zaplatí fit park vo Vrakuni, vzdelávanie seniorov v oblasti ochrany životného prostredia, opravu cesty a chodníkov v Petržalke a podporu združení venujúcich sa túlavým mačkám.

Občania na webovej stránke mesta alebo osobne vo Front Office na bratislavskom magistráte hlasovali o využití 50-tisíc eur z Občianskeho rozpočtu pre projekty v štyroch kategóriách, informovala o tom Zuzana Onufer z oddelenie komunikácie a marketingu kancelárie primátora Bratislavy.

Námestníčka primátora Bratislavy Iveta Plšeková, ktorá je gestorkou projektu, pripomína, že cieľom Občianskeho rozpočtu je presunúť časť rozhodovania o použití verejných financií na Bratislavčanov. „Tento rok sa do hlasovania zapojil rekordný počet občanov, ktorým nie je ľahostajné ich okolie, naopak snažia sa ho aj takouto formou vylepšovať,“ cituje tlačová správa Plšekovú. Realizáciu víťazných projektov zabezpečia odborné útvary bratislavského magistrátu.

Najviac, 8 224 hlasov v kategórii Životné prostredie získal projekt „V Bratislave žijú s nami“ venovaný podpore občianskych združení, ktoré sa venujú zdravotnej starostlivosti a opatere túlavých mačiek. V kategórii Doprava, cesty, chodníky a cyklochodníky zvíťazil s 3 259 hlasmi petržalský projekt „Bezpečne cez Mamateyovu – Pankúchovu“. Zahŕňa opravu cesty, odstránenie bariér na chodníkoch a namaľovanie priechodov pre chodcov. Návrh vybudovania fit parku vo Vrakuni, vrátane osadenia športového náradia zabodoval s počtom 6 503 hlasov v kategórii Kultúra a šport. V poslednej štvrtej kategórii, Sociálne veci, zvíťazil so 7 074 hlasmi projekt „Zelená pre seniorov“, ktorého cieľom je počas pravidelných vychádzok do prírody zoznámiť seniorov s rôznymi druhmi rastlín, ale aj s nariadeniami mesta o poriadku a zeleni. Z najaktívnejších seniorov sa následne môžu stať dobrovoľní spolupracovníci pri ochrane verejnej zelene a poriadku.

Z celkových 13 131 odovzdaných hlasov hlasovalo o Občianskom rozpočte 12 884 Bratislavčanov elektronicky a 247 písomne. Do 31. januára mohli obyvatelia hlavného mesta vybrať po jednom projekte v každej kategórii. Návrhy projektov vznikli na základe občianskych podnetov, ktoré Bratislavčania posielali v minulom roku do Burzy nápadov. Z 29 návrhov nakoniec mesto po odbornom posúdení možnosti ich uskutočnenia vybralo 15, za ktoré záujemcovia hlasovali v štyroch tematických kategóriách. Na štyri projekty, ktoré získali najviac hlasov, mesto rozdelí 50-tisíc eur. Táto suma je vyčlenená priamo v rozpočte hlavného mesta, ktorý schválili mestskí poslanci koncom minulého roka, dodáva sa v tlačovej správe.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X