Obdivujte s nami krásy niekdajšej Bratislavy a uvidíte, ako hlavné mesto vyzeralo kedysi

Kolaz stara bratislava.jpg
Foto: Karol Plicka, Andrej Mužík Melchiot Flladelfi, Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch, Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov - koláž BratislavaDen.sk

Zaspomínali ste si s nami pred týždňom pri desiatich vybraných fotografiách? Uvideli ste tieto miesta „novými“ očami? Vybavili ste si minulosť? Odhalili ste krásy Bratislavy tak ako sa menila v čase? Ak ste v mysli čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali kladne, máme pre vás dobrú správu. Teraz si s nami totiž spomínanie môžete zopakovať.

Okolie Radnice a Rolandovej fontány bolo v 70. rokoch o niečo zelenšie. Keďže sa tam nachádzal park, zeleň bola všade, kam sa človek pozrel. Páčilo by sa vám, ak by sa parčík so zeleňou vrátil opäť? Mnohokrát počas letných dní tu veru kúsok tieňa chýba.

Rolandova fontána
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch, Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov

Presne 16. júna 1944 došlo k bombardovaniu prvej slovenskej rafinérie Apollo. Bomby zničili až 80 percent celej fabriky. Prispelo k tomu určite aj to, že vo fabrike sa spracovávali oleje, vyrábal sa benzín, petrolej, sviečky, vazelíny a rôzne horľaviny. Pri tomto nešťastí zahynulo mnoho Bratislavčanov.

Appolka
Andrej Mužík Melchiot Flladelfi

V 60. rokoch minulého storočia bol Dunaj ešte modrý. Dalo sa v ňom kúpať aj vyblázniť sa pri brehu. Všimnite si aj malé a staré loďky, čo po ňom v týchto časoch plávali. Rieka bola v minulosti oveľa živšia, využívala sa ako jedna z obľúbených možností dopravy medzi mestami.

Dunaj, plavba
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Pamätáte sa ešte na Brauneckerov palác? Tí skoršie narodení by si naň mohli spomenúť, zbúrali ho totiž spolu s Vydricou v roku 1969 pri výstavbe Mosta SNP. Volali ho tiež Reťazový dom, kvôli stĺpikom pospájaným reťazami. Táto fotografia je z 30. rokov minulého storočia.

Brauneckerov palác, Reťazový dom
Melchiot Flladelfi

Ústav národného zdravia sa nachádzal na Bezručovej ulici. Na prelome 40. a 50. rokov to bola výborná nemocnica a najmä pôrodnica, mnohí spomínajú aj na príjemný personál. Pomáhali tu deťom v kritických stavoch z celého Slovenska a snažili sa ich navrátiť do života.

Ústav národného zdravia
Karol Plicka Foto: www.facebook.com Karol Plicka

Páčia sa vám staré fotky Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk