Obedy zadarmo sú iba politická reklama, zhodli sa starostovia mestských častí Bratislavy

Zasadnutie rzmc1.jpeg
zasadnutie RZMC

Zasadnutie regionálneho združenia mestských častí Bratislavy sa venovalo aj téme dotácií na stravovanie detí, podľa novely zákona.

Okrem starostov sa prvého zasadnutia regionálneho združenia mestských častí hlavného mesta SR v tomto roku zúčastnili aj dvaja zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Týmito dvomi zástupcami boli: hovorca Michal Kaliňák a Zdenko Krajčír zodpovedný za oblasť školstva. Starostovia s nimi viedli dlhý dialóg týkajúci sa viacerých aktuálnych tém.

Starostovia mestských častí si na piatkovom zasadnutí zároveň zvolili starostu Petržalky, Jána Hrčku, za tretieho člena, ktorý bude spolu so starostom Záhorskej Bystrice Jozefom Krúpom a starostom Vrakune Martinom Kurucom členmi rady ZMOS za Bratislavu.

Zasadnutie rzmc1.jpeg
zasadnutie RZMC

Najdiskutovanejšie boli témy týkajúce sa novely zákona. Tou sa zavádza systém dotácie, v rámci ktorého majú zriaďovatelia možnosť získať pre deti v škôlkach dotáciu 1,20 eura na jedno jedlo. Podmienkou na získanie prisľúbenej dotácie bude, aby sa žiak zúčastnil vyučovania a zároveň sa prihlásil na obed. ZMOS na rokovaní s vládou prisľúbilo vynaloženie všetkých síl na to, aby nedošlo k situácii, že rodič zaplatí za obed škôlkára vyššiu sumu ako 1,20 eura.

Starostovia viedli so ZMOS dlhý dialóg, pričom upozornili na viacero nedostatkov týkajúcich sa novely. Podľa nich dotácia nepokryje sumu, v ktorej je zahrnutá cena za potraviny aj réžiu. Ešte väčším problémom, ktorý je potrebné riešiť je personálne zabezpečenie a samotná suma určená na dotáciu. „Je veľmi nepravdepodobné, že v tejto situácii dostanú všetky deti obed zadarmo. Novela je politickou reklamou, ktorá s realitou nemá veľa spoločného. Mestá a obce majú síce k dispozícii viac financií získaných z daní z príjmov fyzických osôb, no dane nerastú tak rýchlo ako náklady miest a výdavkov samospráv, vysvetlil predseda RZMČ Jozef Krúpa.

Diskutovalo sa aj o problémoch spojených s územným plánom mesta

Na zasadnutí sa zúčastnil aj primátor Bratislavy Matúš Vallo. Hlavnou témou diskusie starostov boli problémy týkajúce sa územného plánu hlavného mesta. Súčasný plán z roku 2007 má výrazné trhliny. Starosta Rače, Michal Drotován, upozornil na snahu štátu vziať samosprávam zodpovednosť za tvorbu územných plánov. „Územné plánovanie je pre samosprávy kľúčové a preto je dôležité rozhodnúť o tom, aby spadalo pod činnosť samosprávy a nie pod činnosť štátu, na ktorú samosprávy nemajú žiadny vplyv,“ povedal na zasadnutí.

Starostovia spolu s primátorom na zasadnutí neobišli ani stále aktuálnu tému zabezpečenia zimnej údržby. Vedomí si toho, že chodníková novela je vo veľkom nepomere k možnostiam a ľudským kapacitám, ktorými disponujú samosprávy, situáciu sa snažia riešiť spoločne.

Napriek tomu, aká bola situácia kalamitná, vďaka pomoci samotných obyvateľov sa nám ju darilo dostatočne zmierniť. Mesto spolu s mestskými časťami bude nové zmluvy týkajúce sa zimnej aj letnej údržby v najbližšej dobe intenzívne riešiť. Spoločné úsilie by malo smerovať k založeniu mestského podniku s možnosťou pristúpenia mestských častí, ktorý celú zimnú údržbu mesta prevezme na seba,“ hovorí primátor mesta Matúš Vallo.

Zasadnutie rzmc.jpeg
zasadnutie RZMC

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk