Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gastany_pixabay 2.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
17. apríla 2017 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017

Obnovený park Gaštanica na Kolibe chcú otvoriť v máji

Okrem úprav bolo cieľom revitalizácie parku aj ozdravenie a zachovanie jestvujúcej zelene i vytvorenie oddychovej zóny. Ako novinárom povedal starosta Nového Mesta Rudolf Kusý, v parku budú aj nové jedlé gaštany, ktoré sú odolné voči škodcom a chorobám.

Pribudnúť by tam mali aj duby, cestičky, osvetlenie, detské ihrisko a výbeh pre psov. Náklady na revitalizáciu Gaštanice vyčíslili na 320-tisíc eur. Z tejto sumy 225-tisíc eur uhradia z nórskych fondov, zvyšok dofinancuje mestská časť z vlastných prostriedkov.

Po Gaštanici chcú podľa starostu začať aj s revitalizáciou parku na Bielom kríži. Ako poznamenal, doplniť chcú zeleň, pribudnúť by mali aj chodníky. Na túto obnovu chcú dať približne 100-tisíc eur. Čo sa týka parku na Račianskom mýte, podľa Kusého samospráva obnovila rozárium aj fontánu, veľkú obnovu však len pripravujú. Starosta spomenul, že mestská časť má projekt a sú vo fáze územného konania. Park totiž stojí na pozemku pozemkového fondu a bez nájmu alebo kúpy samospráva nemôže začať so stavebnými prácami. Kusý pripomenul, že s pozemkovým fondom rokujú minimálne rok a pol.

Mestská časť Nové Mesto plánuje obnoviť aj prírodné kúpalisko Kuchajda, svojimi podnetmi a nápadmi mohli pomôcť aj občania. „Máme za sebou zozbieranie podnetov od ľudí, čo by tam chceli, teraz je na architektoch, aby pripravili súťaž a vyhodnotili ju,“ zhrnul starosta Kusý s tým, že čo v areáli prírodného kúpaliska pribudne, záleží od toho, aký projekt vyberú. Samospráva by tam chcela mať bežeckú dráhu, obnovenú zeleň a zrevitalizovať by chceli aj brehy jazera. Presná suma, ktorú do tejto obnovy investujú, záleží od toho, s čím prídu architekti.

Podľa starostu by mestská časť do Kuchajdy chcela investovať do dvoch miliónov eur. Súťaž na obnovu by chceli vyhlásiť v tomto roku. Na Kuchajde počas leta organizujú kultúrne a spoločenské podujatia ako Kultúrne leto, letné kino, bývajú tu aj stretnutia pri vatre a podujatia občianskych združení.

Športpark Jama, ktorý bude na zanedbanej ploche v lokalite Tehelné pole – medzi Národným tenisovým centrom, zimným štadiónom a kúpaliskom v Novom Meste – by podľa starostu mohli dokončiť v tomto roku. V parku budú môcť ľudia športovať, priestor bude na rekreáciu i aktivity, pribudnúť by malo dvesto stromov, tisíc kríkov i kvety. Celkové odhadované náklady na vybudovanie parku sú 2,3 milióna eur. Na projekt Jama získala novomestská samospráva približne milión eur z nórskych fondov, časť projektu budú financovať aj z finančných prostriedkov mestskej časti.

Ako poznamenal Kusý, pri výkopových prácach objavili pracovníci základy bývalého štadiónu. „Našli tam niekoľko múrov, najväčší z nich pripomínal protitankový múr, ktorý má 75 metrov do dĺžky a tri metre do hrúbky. Pracovníci sa teda v posledných týždňoch venujú likvidácii tohto múra,“ spomenul starosta s tým, že do 30. apríla tohto roka môže samospráva čerpať peniaze z nórskych fondov a potom majú čas na to, aby park dokončili zo svojich peňazí.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X