Obnovia dunajskú pláž Lido? Vodáci pripravili projekt Lido Lagúny

Dunaj , Lido

Podľa návrhu by pláž mala vzniknúť na pravom brehu Dunaja medzi Starým mostom a mostom Apollo v lokalite bývalého populárneho kúpaliska Lido.

Kúpalisko, ktoré zaniklo koncom 70. rokov po vybudovaní kamenného opevnenia a zriadenia miesta na vykladanie a nakladanie štrku, by podľa návrhu aktivistov mohlo opäť ožiť. Ako uvádzajú na svojej stránke, „podstatou je mierne rozšírenie koryta Dunaja, oddelené od hlavného koryta Dunaja úzkou smernou stavbou v línii súčasného brehu“.

Lido_vk_dunajcik.jpg
https://sway.com/7USYtIBBK2q66EN1

Lagúna s dĺžkou viac ako 400 metrov a šírkou 35 až 40 metrov bude na oboch koncoch prepojená s hlavným korytom Dunaja. Bude oddelená, ale nie uzavretá, čím vznikne chránená vodná plocha na oddych, rekreáciu, kúpanie a vodné športy. Lagúna bude súčasťou populárnej vodáckej trasy, tzv. vodáckej magistrály Lido – Ovsište – Starý háj.

Náklady na vybudovanie lagúny zatiaľ aktivisti vyčíslené nemajú, keďže najprv potrebujú konkrétny projekt. Zámer si rýchlo získal potrebnú podporu obyvateľov, veď len začiatkom tohto roka Bratislavčania Lido označili za druhú najschátranejšiu lokalitu v hlavnom meste, ktorú treba oživiť. Lokalita medzi Starým mostom a mostom Apollo sa nachádza priamo v centre a je ľahko dostupná z Petržalky aj zo Starého mesta.

Lido1_vk_dunajcik.jpg
https://sway.com/7USYtIBBK2q66EN1

Malým problémom je len to, že v miestach bývalej pláže chce developer J & T Real Estate vybudovať Nové Lido – novú zátoku s prístavom pre motorové člny na mieste lodeníc. Obidva návrhy sa zhodujú v tom, že toto územie má slúžiť verejnosti na šport a rekreáciu, len jeden s prístavom ráta, druhý nie, jeden chce lodenice zachovať, druhý nie. Autori návrhu kúpaliska by radi našli spoločnú reč a vytvorili riešenie, v ktorom by koexistovali obidva zámery. Konečné rozhodnutie o budúcnosti nábrežia však musí vydať mesto, ktorému pozemok patrí.

Lido2_vk_dunajcik.jpg
https://sway.com/7USYtIBBK2q66EN1

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk