Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Frantiskanske namestie.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: maps.google.com
25. júla 2017 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017

Obnovu Mariánskeho stĺpa na Františkánskom námestí ukončili

Stĺp mal porušenú statiku, na povrchu bol porušený kameň a boli na ňom aj lišajníky.

BRATISLAVA 25. júla – Obnovu Mariánskeho stĺpa na Františkánskom námestí pred Kostolom jezuitov v Bratislave ukončili. Opravovať stĺp, ktorý je zapísaný v Ústrednom zozname pamiatkového fondu, začali v marci tohto roka.

Celkový technický stav tohto umeleckého diela bol narušený aj mechanickými poškodeniami z minulosti. Agentúru SITA o tom informovala Iveta Kešeľáková z tlačového oddelenia bratislavského magistrátu s tým, že stĺp mal porušenú statiku, na povrchu bol porušený kameň a boli na ňom aj riasy a lišajníky.

Obnovu stĺpa zabezpečila mestská organizácia Generálny investor Bratislavy, ktorý je správca mestských kultúrno-historických pamiatok. „Predmetom obnovy bolo štvorstupňové kamenné schodisko, štvorhranný kamenný podstavec s nápismi a reliéfmi, valcový kamenný stĺp a takisto aj kamenná socha Panny Márie,“ uviedol riaditeľ mestskej organizácie Generálny investor Bratislavy Vladimír Gašperák. „Pri obnove národnej kultúrnej pamiatky sme museli zohľadňovať aj odlišné postupy obnovy. A kým obnova schodiska mala umelecko-remeselný charakter, ostatné časti diela bolo treba reštaurovať, náklady sa vyšplhali do výšky 67 500 eur,“ doplnil.

Víťazný Mariánsky stĺp je darom cisára a kráľa Leopolda I. Panne Márii, čo prezrádza nápis na severnej strane podstavca. Prívlastok víťazný získal preto, že jedným z dôvodov jeho zriadenia bolo víťazstvo nad Turkami a druhým dôvodom bolo politické víťazstvo rekatolizačného tlaku nad protestantským hnutím.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X