Obstarávanie na obnovu divadla Aréna je podľa poslancov BSK šité na mieru

Divadlo_arena_sita.jpg
SITA

Verejné obstarávanie na obnovu Divadla Aréna v Bratislave v hodnote 4,3 milióna eur je šité na mieru pre konkrétneho dodávateľa. Tvrdia to poslanci Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) za stranu SaS Igor Bendík, Vladimír Sloboda a Ján Karman.

Divadlo na petržalskom brehu Dunaja budú rekonštruovať, návrh na jeho obnovu koncom roka 2015 schválila vláda, verejné obstarávanie sa už začalo. Ako ďalej poslanci informovali na tvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave, v súťažných podkladoch pre dodanie technológií do divadla je aj podrobná technická špecifikácia jednotlivých prvkov. „Dokument má 67 strán a sú tam veľmi podrobné charakteristiky jednotlivých zariadení. Vyzerá to tak, akoby to bolo z technických listov konkrétnych výrobkov od konkrétnych výrobcov,“ spomenul Ján Karman s tým, že v podkladoch uvádzajú aj finančnú zábezpeku 75-tisíc eur.

Ďalšou neprimeranou požiadavkou je podľa neho predloženie údajov o minimálne jednej zákazke v hodnote jeden milión eur bez DPH v podobnej oblasti. „Pre koho to bolo šité? Koľko takýchto stavieb za posledné roky na Slovensku postavili? Koľko firiem má k dispozícii takúto referenciu? Vieme o jednej, je to firma Váhostav Juraja Širokého,“ poznamenal Karman.

Riešením je podľa poslanca vypracovanie podrobnej projektovej dokumentácie a z nej urobiť výkaz, podľa ktorého by aj ďalší súťažiaci mohli urobiť podklady pre súťaž. „Váhostav odmieta, že sa opäť zákerným spôsobom démonizuje meno spoločnosti na verejnosti pre politickú kampaň strany Sloboda a Solidarita, keďže Váhostav ponuku v tejto súťaži nepodal a teda sa na súťaži ani nemohol zúčastniť,“ uviedol hovorca Váhostavu Tomáš Halán.

Na zrušenie súťaže na obnovu divadla upozorňuje od februára aj predseda Komisie dopravy a informačných systémov hlavného mesta SR Bratislavy a kandidát na predsedu BSK Jozef Uhler. Nepáči sa mu, že najskôr nakúpili technológiu. „Teraz nakúpia technológiu, so stavebnými prácami nezačnú a zbytočne ju uložia,“ pripomenul s tým, že vypísať treba takú súťaž, ako má byť, s projektmi najskôr na stavebné práce a potom na technológie.

BSK vo svojom štvrtkovom stanovisku uvádza, že „pri takejto rekonštrukcii je bezpodmienečne nutné najprv obstarať technológiu a až potom stavbu. Tento postup zvolili na pôde BSK, aj za účasti Divadla Aréna.“ Projekt treba pre výber dodávateľa stavby, nie pre výber dodávateľa technológie. Podľa kraja, keďže projektovú dokumentáciu vypracovali a dodali, mohli vypísať verejné obstarávanie na dodávku technológie.

Ako ďalej informujú, projekt dokončia po tom, ako vysúťažia technológiu, ktorú počas rekonštrukcie divadla v priestore nainštalujú. „Práve preto je jednou z podmienok verejného obstarávateľa etapovité dodávanie technológií, teda v súlade s rekonštrukciou,“ poznamenáva BSK vo svojom stanovisku.

„Zákon o verejnom obstarávaní ukladá verejnému obstarávateľovi povinnosť spracovať súťažné podklady a definovať technické parametre zákazky čo najpodrobnejšie, jasne a zreteľne. Tak, aby uchádzač jednoznačne vedel predložiť ponuku v súlade s požiadavkami verejného obstarávateľa,“ vysvetľuje Bratislavský samosprávny kraj.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk