Len pred pár dňami sa skončilo so sanačnými prácami na autobusovej stanici a investor hneď začal s prácami na výstavbe novej stanice a obchodného centra. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby práce neprebiehali sedem dní v týždni v skorých ranných aj vo večerných hodinách.
Obyvatelia bývajúci v blízkosti stavby nie sú s týmto stavom spokojní. Sťažujú sa na neustály hluk.
„Novú stanicu potrebujeme. Ale musia stavebné firmy pracujúce na jej výstavbe robiť hlučné práce už od 6. ráno a do 21. večer? A to ja v soboty a nedele? Stavba je v obytnej zóne Nivy, sídlisko 500 bytov. Stavebný ruch, a myslím tým ozaj hlučné činnosti ako zarazenie nejakých pylónov do zeme, hlučné buldozéry, bagre a nakladanie zeminy a stavebného odpadu na nákladné auta a podobne, prebieha od 6. hodiny ráno každý deň, sedem dní v týždni,“ vyjadril sa jeden z obyvateľov.
Je to v poriadku?
Na to, či tento postup schvaľujú, sme sa opýtali zodpovednej mestskej časti, Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR i spoločnosti HB Reavis, ktorá novú autobusovú stanicu s obchodným centrom stavia.
O daných sťažnostiach mestská časť i ÚVZ vedia a snažia sa ich riešiť. Mestská časť Staré Mesto podstúpila v pondelok podnety Okresnému úradu, keďže stavba je v jeho dozorovacej kompetencii.
Podľa vyhlášky (s ohľadom na charakter hluku zo stavebnej činnosti) je prípustná expozícia obyvateľov o 10 dB vyššia v porovnaní s inými zdrojmi hluku, avšak len v pracovných dňoch od 7. do 21. hodiny a v sobotu od 8. do 13. hodiny, uviedol ÚVZ. Čiže v nedeľu nie sú takéto práce prípustné.
„Nakoľko však ide o problém negatívnych vplyvov na životné prostredie vznikajúcich pri stavebnej činnosti, ich riešenie je v primárnej kompetencii stavebného úradu. V rámci štátneho stavebného dohľadu je stavebný úrad oprávnený vykonávať kontrolu dodržiavania podmienok stavebného povolenia (ohlášky) ako aj realizácie stavby podľa schváleného Plánu organizácie výstavby a stavebného denníka. Takisto môže od stavebníka vyžadovať výsledky merania a hodnotenia hluku odborne spôsobilou osobou z vybraných hlučných stavebných prác, a to za účelom preukázania súladu ich vykonávania s požiadavkami § 27 ods. 1 zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v spojení s vyhl. MZ SR č. 549/2007 Z.z.,“ uviedol Adrian Brandsdorfer z RÚVZ BA.
Ako dodal, vprípade prekročenia prípustných hladín hluku sa investor stavby dopúšťa správneho deliktu, za ktorý mu môže správny orgán verejného zdravotníctva uložiť sankciu, pokiaľ mu protokol o meraní hluku stavebný úrad predloží na posúdenie a ten preukáže porušenie platných predpisov v oblasti ochrany verejného zdravia.
Vyjadrenie nám poskytla aj PR & Marketing manažérka spoločnosti HB Reavis Martina Jamrichová: „Uvedomujeme si, že stavba prináša dočasný diskomfort, za čo sa samozrejme ospravedlňujeme. Bohužiaľ, výstavba je vždy spojená so zvýšeným hlukom a prašnosťou v okolí. Našou snahou je ich maximálne znižovať. Tieto vedľajšie efekty pravidelne monitorujeme a vyhodnocujeme a postupujeme v súlade s normou aj zákonom.“