Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Výstavba Nové Nivy
ilustračné: SITA
26. januára 2018 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od © BratislavaDen.sk Diskusia()

Obyvatelia bytoviek pri bývalej autobusovej stanici sa sťažujú na hluk

Len pred pár dňami sa skončilo so sanačnými prácami na autobusovej stanici a investor hneď začal s prácami na výstavbe novej stanice a obchodného centra. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby práce neprebiehali sedem dní v týždni v skorých ranných aj vo večerných hodinách.

Obyvatelia bývajúci v blízkosti stavby nie sú s týmto stavom spokojní. Sťažujú sa na neustály hluk.

„Novú stanicu potrebujeme. Ale musia stavebné firmy pracujúce na jej výstavbe robiť hlučné práce už od 6. ráno a do 21. večer? A to ja v soboty a nedele? Stavba je v obytnej zóne Nivy, sídlisko 500 bytov. Stavebný ruch, a myslím tým ozaj hlučné činnosti ako zarazenie nejakých pylónov do zeme, hlučné buldozéry, bagre a nakladanie zeminy a stavebného odpadu na nákladné auta a podobne, prebieha od 6. hodiny ráno každý deň, sedem dní v týždni,“ vyjadril sa jeden z obyvateľov.

Je to v poriadku?

Na to, či tento postup schvaľujú, sme sa opýtali zodpovednej mestskej časti, Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR i spoločnosti HB Reavis, ktorá novú autobusovú stanicu s obchodným centrom stavia.

O daných sťažnostiach mestská časť i ÚVZ vedia a snažia sa ich riešiť. Mestská časť Staré Mesto podstúpila v pondelok podnety Okresnému úradu, keďže stavba je v jeho dozorovacej kompetencii.

Podľa vyhlášky (s ohľadom na charakter hluku zo stavebnej činnosti) je prípustná expozícia obyvateľov o 10 dB vyššia v porovnaní s inými zdrojmi hluku, avšak len v pracovných dňoch od 7. do 21. hodiny a v sobotu od 8. do 13. hodiny, uviedol ÚVZ. Čiže v nedeľu nie sú takéto práce prípustné.

„Nakoľko však ide o problém negatívnych vplyvov na životné prostredie vznikajúcich pri stavebnej činnosti, ich riešenie je v primárnej kompetencii stavebného úradu. V rámci štátneho stavebného dohľadu je stavebný úrad oprávnený vykonávať kontrolu dodržiavania podmienok stavebného povolenia (ohlášky) ako aj realizácie stavby podľa schváleného Plánu organizácie výstavby a stavebného denníka. Takisto môže od stavebníka vyžadovať výsledky merania a hodnotenia hluku odborne spôsobilou osobou z vybraných hlučných stavebných prác, a to za účelom preukázania súladu ich vykonávania s požiadavkami § 27 ods. 1 zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v spojení s vyhl. MZ SR č. 549/2007 Z.z.,“ uviedol Adrian Brandsdorfer z RÚVZ BA.

Ako dodal, vprípade prekročenia prípustných hladín hluku sa investor stavby dopúšťa správneho deliktu, za ktorý mu môže správny orgán verejného zdravotníctva uložiť sankciu, pokiaľ mu protokol o meraní hluku stavebný úrad predloží na posúdenie a ten preukáže porušenie platných predpisov v oblasti ochrany verejného zdravia.

Vyjadrenie nám poskytla aj PR & Marketing manažérka spoločnosti  HB Reavis Martina Jamrichová: „Uvedomujeme si, že stavba prináša dočasný diskomfort, za čo sa samozrejme ospravedlňujeme. Bohužiaľ, výstavba je vždy spojená so zvýšeným hlukom a prašnosťou v okolí. Našou snahou je ich maximálne znižovať. Tieto vedľajšie efekty pravidelne monitorujeme a vyhodnocujeme a postupujeme v súlade s normou aj zákonom.“

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X