Obyvatelia Karlovej Vsi môžu rozhodnúť o investovaní časti financií z rozpočtu

Karlova ves miestny urad.jpg

V pilotnom ročníku participatívneho rozpočtu budú rozhodovať o občianskych projektoch.

Obyvatelia bratislavskej Karlovej Vsi môžu rozhodnúť o využití časti rozpočtu mestskej časti.

Stane sa tak v priebehu jesene, keď participatívny rozpočet (PARTeR) a jeho pravidlá pripraví miestny úrad v diskusii s obyvateľmi a následne ho schvália miestni poslanci,“ informuje Karlova Ves na svojej webovej stránke.

Jeho prostredníctvom bude verejnosť rozhodovať, ako bude vynaložená časť rozpočtu mestskej časti v rámci jedného kalendárneho roka. V pilotnom ročníku PARTeR budú občania rozhodovať v kategórii občianske projekty.

Návrhy a nápady

Participatívny rozpočet úspešne zaviedli v mnohých mestách a mestských častiach.

V pilotnom ročníku 2021/2022 sa chceme zamerať na finančne menej náročnú, ale občanov aktivizujúcejšiu kategóriu občianskych projektov. Obyvatelia Karlovej Vsi, či už jednotlivci alebo skupiny, budú môcť ponúknuť návrhy, ktorými by radi skvalitnili verejný priestor. Dôležitou súčasťou podávaných nápadov bude aktívne dobrovoľnícke zapojenie predkladateľa,“ vysvetlila iniciátorka zavedenia PARTeR, poslankyňa miestneho zastupiteľstva Anna Zemanová.

Projekt PARTeR

V rámci prípravy pilotného ročníka projektu PARTeR už zrealizovali prvé kroky. V júni predstavili zámer a prijali uznesenia o príprave pravidiel participatívneho rozpočtu Karlovej Vsi.

Na ich príprave sa pracovalo v priebehu leta a v septembri by mali byť prerokované a schválené miestnym zastupiteľstvom.

Už v septembri sa uskutoční prvé verejné informačné stretnutie s aktívnymi občanmi, kde sa budú navrhovať pravidlá participatívneho rozpočtu a maximálna výška sumy určená na jeden občiansky projekt. Po výzve by už v novembri mohli Karlovešťania prichádzať so svojimi nápadmi a podávať svoje projekty,“ konštatuje mestská časť.

Prezentácia projektov

Občianske projekty bude potrebné na prelome rokov spracovať, následne ich skontrolujú a vyhodnotia. Miestny úrad pripraví hlasovanie občanov a následne zabezpečí prezentáciu víťazných projektov formou verejných stretnutí.

S víťaznými participientami pripraví príslušné zmluvy vo februári budúceho roka. Realizácia víťazných projektov by sa mohla uskutočniť v mesiacoch február až november 2022.

Celý proces by mal vyvrcholiť v decembri budúceho roka vyhodnotením pilotného ročníka participatívneho rozpočtu PARTeR,“ uzavrela Karlova Ves.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk