Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Petrzalka trava listie problemy obyvatelov.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: www.odkazprestarostu.sk

Obyvatelia Petržalky apelujú na mestskú časť s tým, aby odvážali bioodpad po letnej či dokonca jesennej údržbe

(Aktualizované o vyjadrenie MČ) Hlavný problém vidia obyvatelia v tom, že neodvezený bioodpad môže ohroziť aj zdravie ľudí.

Obyvateľom Petržalky sa nepáči prístup vedenia, ktorým ohrozujú nielen majetok obyvateľov, ale aj ich samotné zdravie. Ide o pokosené kopy tráv či lístia, ktoré samospráva necháva na mieste hniť niekoľko týždňov až mesiacov. Podľa slov obyvateľov je možné v niektorých častiach nájsť dokonca suché lístie ešte od jesene z roku 2018, konkrétne sa nachádza na uliciach Vyšehradská a Vígľašská.

Posledný prípad obyvateľov nanajvýš znepokojil. Išlo o kopu pokosenej trávy v blízkosti detského ihriska na Farského ulici, ktorá sa počas horúčav rozhorela, presnú príčinu vyšetrujú hasiči. Vďaka rýchlemu zásahu občanov a hasičov sa nikomu nič nestalo. Pritom tento problém bol ešte pred požiarom nahlásený na portáli Odkaz pre starostu Petržalka a nie je jediný. Na portáli sa dá nájsť množstvo takýchto odkazov od obyvateľov, mnoho z nich je nevyriešených.

Kutlikova petrzalka trava.jpg
Zdroj: www.odkazprestarostu.skKutlíkova ulica, pridané 13. mája 2019

Pokosená tráva je tak vystavená vplyvom poveternostných podmienok, ktoré v horúčavách ohrozujú obyvateľov. Obyvatelia sa odvolávajú na VZN č.5/2018, ktoré ukladá za povinnosť majiteľom pozemkov zlikvidovať pokosenú trávu v termínoch od 48 hodín, 3 pracovné dni až 14 dní maximálne, podľa dôležitosti a náležitosti.

Je to len obyčajný nezáujem, ľahostajnosť, neprofesionalita, alebo neschopnosť konkrétnych úradníkov. Pravdepodobne si niekto neuvedomuje, že sa dopúšťa svojím konaním, neplnením si svojich pracovných a zákonných povinností, úmyselného trestného činu, úmyselného všeobecného ohrozovania obyvateľstva,“ sťažujú sa obyvatelia.

Rovniakova hnijuca trava petrzalka.jpg
Zdroj: www.odkazprestarostu.sk

Mestská časť sa k téme vyjadrila s tým, že nie každý pozemok patrí práve jej. Avšak vítajú každý podnet od obyvateľov na odvoz trávy a aj keď sa v teréne nachádzajú inšpektori životného prostredia, nevedia pokryť všetky miesta naraz. Mária Halašková z Oddelenia komunikácie s verejnosťou Miestneho úradu Petržalka dodáva, že Miestny podnik VPS a aj dodávatelia majú povinnosť pokosenú trávu do 24-48 hodín odviezť a pokiaľ možno, kopy ani nevytvárať, ale hneď odvážať.

Momentálne tiež mestská časť rieši kosenie, preto vybavuje najskôr tieto žiadosti obyvateľov a potom bude riešiť postupné naprávanie aj tejto problematiky. „Čo sa týka podnetov všeobecne, oddelenie komunikácie mestskej časti intenzívne komunikuje či už prostredníctvom mailovej adresy [email protected], telefonicky, správ na facebook stránke, ale aj prostredníctvom portálu odkazu pre starostu, kde sa prioritne venujeme aktuálnym podnetom a postupne sa vraciame k podnetom z predošlých rokov,“ dodala Halašková z Oddelenia komunikácie s verejnosťou.

Farskeho 1.jpg
Zdroj: www.odkazprestarostu.skFarského ulica, suchá tráva, ktorá sa vznietila, pridané 26. júna 2019
Farskeho 1.jpg
Zdroj: www.odkazprestarostu.skFarského ulica, suchá tráva, ktorá sa vznietila, pridané 26. júna 2019

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X