Obyvatelia Petržalky apelujú na mestskú časť s tým, aby odvážali bioodpad po letnej či dokonca jesennej údržbe

Petrzalka trava listie problemy obyvatelov.jpg

(Aktualizované o vyjadrenie MČ) Hlavný problém vidia obyvatelia v tom, že neodvezený bioodpad môže ohroziť aj zdravie ľudí.

Obyvateľom Petržalky sa nepáči prístup vedenia, ktorým ohrozujú nielen majetok obyvateľov, ale aj ich samotné zdravie. Ide o pokosené kopy tráv či lístia, ktoré samospráva necháva na mieste hniť niekoľko týždňov až mesiacov. Podľa slov obyvateľov je možné v niektorých častiach nájsť dokonca suché lístie ešte od jesene z roku 2018, konkrétne sa nachádza na uliciach Vyšehradská a Vígľašská.

Posledný prípad obyvateľov nanajvýš znepokojil. Išlo o kopu pokosenej trávy v blízkosti detského ihriska na Farského ulici, ktorá sa počas horúčav rozhorela, presnú príčinu vyšetrujú hasiči. Vďaka rýchlemu zásahu občanov a hasičov sa nikomu nič nestalo. Pritom tento problém bol ešte pred požiarom nahlásený na portáli Odkaz pre starostu Petržalka a nie je jediný. Na portáli sa dá nájsť množstvo takýchto odkazov od obyvateľov, mnoho z nich je nevyriešených.

Kutlikova petrzalka trava.jpg
Zdroj: https://www.odkazprestarostu.sk/image/w1280/public/alerts/69636/images/5cd9c2b79ed54.jpg Kutlíkova ulica, pridané 13. mája 2019

Pokosená tráva je tak vystavená vplyvom poveternostných podmienok, ktoré v horúčavách ohrozujú obyvateľov. Obyvatelia sa odvolávajú na VZN č.5/2018, ktoré ukladá za povinnosť majiteľom pozemkov zlikvidovať pokosenú trávu v termínoch od 48 hodín, 3 pracovné dni až 14 dní maximálne, podľa dôležitosti a náležitosti.

Je to len obyčajný nezáujem, ľahostajnosť, neprofesionalita, alebo neschopnosť konkrétnych úradníkov. Pravdepodobne si niekto neuvedomuje, že sa dopúšťa svojím konaním, neplnením si svojich pracovných a zákonných povinností, úmyselného trestného činu, úmyselného všeobecného ohrozovania obyvateľstva,“ sťažujú sa obyvatelia.

Rovniakova hnijuca trava petrzalka.jpg
Zdroj: https://www.odkazprestarostu.sk/image/w552/public/alerts/70834/images/5cee9bf940195.jpg

Mestská časť sa k téme vyjadrila s tým, že nie každý pozemok patrí práve jej. Avšak vítajú každý podnet od obyvateľov na odvoz trávy a aj keď sa v teréne nachádzajú inšpektori životného prostredia, nevedia pokryť všetky miesta naraz. Mária Halašková z Oddelenia komunikácie s verejnosťou Miestneho úradu Petržalka dodáva, že Miestny podnik VPS a aj dodávatelia majú povinnosť pokosenú trávu do 24-48 hodín odviezť a pokiaľ možno, kopy ani nevytvárať, ale hneď odvážať.

Momentálne tiež mestská časť rieši kosenie, preto vybavuje najskôr tieto žiadosti obyvateľov a potom bude riešiť postupné naprávanie aj tejto problematiky. „Čo sa týka podnetov všeobecne, oddelenie komunikácie mestskej časti intenzívne komunikuje či už prostredníctvom mailovej adresy podnety@petrzalka.sk, telefonicky, správ na facebook stránke, ale aj prostredníctvom portálu odkazu pre starostu, kde sa prioritne venujeme aktuálnym podnetom a postupne sa vraciame k podnetom z predošlých rokov,“ dodala Halašková z Oddelenia komunikácie s verejnosťou.

Farskeho 1.jpg
Zdroj: https://www.odkazprestarostu.sk/bratislava/podnety/73088/farskeho-vyschnuta-trava-po-koseni Farského ulica, suchá tráva, ktorá sa vznietila, pridané 26. júna 2019
Farskeho 1.jpg
Zdroj: https://www.odkazprestarostu.sk/bratislava/podnety/73088/farskeho-vyschnuta-trava-po-koseni Farského ulica, suchá tráva, ktorá sa vznietila, pridané 26. júna 2019

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk