Obyvatelia Petržalky si môžu adoptovať zeleň vo vlastníctve mestskej časti

Výsadba zelen stromy
Foto: ilustračné, GettyImages

Žiadateľ je povinný starať sa o zeleň minimálne tri roky, a to bez nároku na finančnú odmenu.

Obyvatelia Petržalky si môžu adoptovať zeleň vo vlastníctve mestskej časti. „Petržalka spustila po vzore hlavného mesta a iných samospráv program adopcie zelene. Ten môže výrazne pomôcť pri participácii na pozemkoch vo vlastníctve alebo správe Petržalky,“ informovala v tlačovej správe hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková.

Petržalka tak umožní za určitých podmienok vstup žiadateľom na plochy zelene s cieľom ich skrášlenia a následne ich pravidelného udržiavania bez nároku na finančnú odmenu.

Pomoc s plánmi

Vďaka programu bude mať referát zelene jasnejšiu predstavu o plánoch miestnych obyvateľov a bude im vedieť pomôcť ich plány zrealizovať.

Predíde sa tak možným problémom samovoľnej výsadby v blízkosti inžinierskych sieti či drevín, ktoré nie sú vhodné pre každú lokalitu,“ vysvetlila Halašková.

V niektorých prípadoch sa to už deje. Aktívni obyvatelia Petržalky sa takýmto spôsobom starajú o niektoré z predzáhradiek alebo pristúpili už k spomínanej výsadbe po konzultácii so zamestnancami miestneho úradu z oddelenia životného prostredia,“ doplnila vedúca oddelenia životného prostredia Daniela Vašková Kasáková.

Žiadosť o adopciu zelene

Žiadosť o adopciu zelene môžu podávať fyzické aj právnické osoby, občianske iniciatívy či miestne organizácie, neziskové organizácie, občianske združenia alebo vzdelávacie inštitúcie.

V rámci podmienok musia byť predmetné plochy zelene vo vlastníctve alebo správe mestskej časti a musia byť verejne prístupné. Žiadateľ je povinný starať sa o zeleň minimálne tri roky, a to bez nároku na finančnú odmenu,“ konštatuje hovorkyňa Petržalky.

Umiestnenie, spôsob umiestnenia a návrh musí byť konzultovaný s oddelením životného prostredia.

Okrem výsadby zelene bude možné týmto spôsobom riešiť aj osadenie doplňujúceho mobiliáru. V takom prípade bude oddelenie životného prostredia konzultovať predmetnú žiadosť s ďalšími dotknutými referátmi či oddeleniami,“ doplnila.

Skrášlenie verejnej zelene

Vyplnením a zaslaním formulára žiadosti, ktorý je prístupný na webovej stránke mestskej časti medzi tlačivami oddelenia životného prostredia, budú môcť záujemcovia o skrášlenie verejnej zelene priblížiť svoju predstavu o tom, ako by podľa nich mala daná plocha vyzerať.

Vyplnený formulár je potrebné zaslať poštou do podateľne na adresu miestneho úradu alebo elektronicky na adresu tatiana.rattayova@petrzalka.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk