Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Výsadba zelen stromy
Foto: ilustračné, GettyImages
10. júna 2021 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Obyvatelia Petržalky si môžu adoptovať zeleň vo vlastníctve mestskej časti

Žiadateľ je povinný starať sa o zeleň minimálne tri roky, a to bez nároku na finančnú odmenu.

Obyvatelia Petržalky si môžu adoptovať zeleň vo vlastníctve mestskej časti. „Petržalka spustila po vzore hlavného mesta a iných samospráv program adopcie zelene. Ten môže výrazne pomôcť pri participácii na pozemkoch vo vlastníctve alebo správe Petržalky,“ informovala v tlačovej správe hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková.

Petržalka tak umožní za určitých podmienok vstup žiadateľom na plochy zelene s cieľom ich skrášlenia a následne ich pravidelného udržiavania bez nároku na finančnú odmenu.

Pomoc s plánmi

Vďaka programu bude mať referát zelene jasnejšiu predstavu o plánoch miestnych obyvateľov a bude im vedieť pomôcť ich plány zrealizovať.

Predíde sa tak možným problémom samovoľnej výsadby v blízkosti inžinierskych sieti či drevín, ktoré nie sú vhodné pre každú lokalitu,“ vysvetlila Halašková.

V niektorých prípadoch sa to už deje. Aktívni obyvatelia Petržalky sa takýmto spôsobom starajú o niektoré z predzáhradiek alebo pristúpili už k spomínanej výsadbe po konzultácii so zamestnancami miestneho úradu z oddelenia životného prostredia,“ doplnila vedúca oddelenia životného prostredia Daniela Vašková Kasáková.

Žiadosť o adopciu zelene

Žiadosť o adopciu zelene môžu podávať fyzické aj právnické osoby, občianske iniciatívy či miestne organizácie, neziskové organizácie, občianske združenia alebo vzdelávacie inštitúcie.

V rámci podmienok musia byť predmetné plochy zelene vo vlastníctve alebo správe mestskej časti a musia byť verejne prístupné. Žiadateľ je povinný starať sa o zeleň minimálne tri roky, a to bez nároku na finančnú odmenu,“ konštatuje hovorkyňa Petržalky.

Umiestnenie, spôsob umiestnenia a návrh musí byť konzultovaný s oddelením životného prostredia.

Okrem výsadby zelene bude možné týmto spôsobom riešiť aj osadenie doplňujúceho mobiliáru. V takom prípade bude oddelenie životného prostredia konzultovať predmetnú žiadosť s ďalšími dotknutými referátmi či oddeleniami,“ doplnila.

Skrášlenie verejnej zelene

Vyplnením a zaslaním formulára žiadosti, ktorý je prístupný na webovej stránke mestskej časti medzi tlačivami oddelenia životného prostredia, budú môcť záujemcovia o skrášlenie verejnej zelene priblížiť svoju predstavu o tom, ako by podľa nich mala daná plocha vyzerať.

Vyplnený formulár je potrebné zaslať poštou do podateľne na adresu miestneho úradu alebo elektronicky na adresu [email protected]

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X