Obyvatelia Ružinova spísali petíciu proti výstavbe štvorprúdovky na Košickej, pretože podľa nich tým prídu o stovku parkovacích miest

Prievozska kosicka strelba v bratislave doprava policia mapy.jpg
Ilustračná foto: www.google.com

Developer plánuje postaviť nové parkovacie miesta a obnoviť cyklotrasu.

Obyvatelia mestskej časti Ružinov spísali petíciu proti výstavbe štvorprúdovej cesty na Košickej ulici v úseku medzi Prievozskou ulicou a Dulovým námestím. Nová cesta by mala byť súčasťou výstavby rezidenčno-administratívneho komplexu Zwirn v areáli bývalej Bratislavskej cvernovej továrne. Spoločnosť YIT Slovakia, ktorá je developerom projektu Zwirn v hodnote 200 miliónov eur, chce začať stavať na jeseň 2019. Obyvatelia okolitých ulíc, ale nesúhlasia s rozšírením cesty na štvorprúdovú, keďže môže dôjsť k zrušeniu všetkých parkovacích miest, frekventovaného cyklistického pruhu, ako aj stredového pásu zelene.

Obyvatelia vyjadrili svoje obavy, že po rozšírení cesty na 4 jazdné pruhy odstránia 100 parkovacích miest na Košickej ulici, pričom návrh developera ráta s vytvorením 24 parkovacích miest, čo považujú občania v tejto lokalite za nepostačujúce. Ďalej dodávajú, že vybudovanie by navyše poškodilo koreňový systém stromov a museli by tu aj vyrúbať stromy. Predovšetkým by však výstavba viedla k zvýšeniu počtu áut na Košickej ulici, k zvýšeniu hluku i množstvu výfukových plynov, a tým pádom zhoršeniu kvality života obyvateľov v danej lokalite.

Uvedomujeme si, že navrhovaný počet nových legálnych parkovacích miest sa obyvateľom, ktorí sú pozdĺž Košickej ulice zvyknutí parkovať, zdá primalý. Projekt Zwirn pozostáva z troch etáp – každá z nich bude mať podzemnú garáž s rezervou aj pre vozidlá obyvateľov z okolia. Celkovo tak vybudujeme viac ako 1 700 parkovacích miest, zároveň pre administratívnu budovu Pradiareň 1 900 bude vybudovaná podzemná garáž s kapacitou 268 parkovacích miest. Časť z nich bude slúžiť ako verejné parkovanie,“ uviedla spoločnosť YIT Slovakia.

Developer dodáva, že parkovacie miesta vzniknú v rámci zelenej aleje a navrhli ich s odborníkmi tak, aby zabránili výrubu stromov, neporušili ich koreňový systém a zachovali čo najväčšiu časť zelene. Pôvodnú cyklotrasu plánujú nahradiť novou, ktorá má byť od cesty oddelená zeleným pásom. V celom území chcú postaviť viac ako 620 metrov obojsmerných cyklotrás s napojením na okolitú cyklistickú infraštruktúru. V novej štvrti Zwirn celkovo postavia viac ako 900 bytov v nízkopodlažnej blokovej výstavbe a približne 1 700 parkovacích miest v podzemnej garáži a na povrchu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk