Nadstavbu na Šancovej ulici v Starom Meste preveroval pred niekoľkými mesiacmi štátny stavebný dohľad, pri ktorom boli zistené problémy.
Pri výstavbe veľakrát vznikajú rôzne komplikácie a jedným z týchto prípadov je bytovka na Šancovej ulici č. 78. Obyvatelia sa sťažujú na neskolaudovanú nadstavbu.
„Mali povolené iba jedno podchodie, nadstavili ďalšie dve. Susednej budove zacláňajú do balkónov,“ zdôveril sa nám jeden z obyvateľov. Tento problém často rieši so susedmi i ľuďmi bývajúcimi hneď vedľa.
Pamiatková zóna
Nadstavba sa nacháza v budove, ktorá spadá do pamiatkovej zóny. So zámerom nadstavby teda musel súhlasiť aj Krajský pamiatkový úrad v Bratislave (KPÚ BA).
Ako informovala Bratislavadeň Petra Dimunová z KPÚ BA, zámer nadstavby na Šancovej ulici bol schválený v rozsahu dvoch plných a jedného ustúpeného podlažia s orientáciou do dvora v roku 2015. V rokoch 2016 a 2019 bola schválená projektová dokumentácia.
Dimunová konštatuje, že stavba naozaj nie je skolaudovaná, práce neboli riadne ukončené a prebraté pôvodnými vlastníkmi. „KPÚ BA nevydával záväzné stanovisko ku kolaudačnému konaniu, ani mu nebolo doručené oznámenie o začatí kolaudačného konania,“ dodala Dimunová.
Stavba v rozpore so stavebným povolením
O doplňujúce vyjadrenie sme požiadali Miestny úrad v Starom Meste. Podľa hovorcu Mateja Števove bolo na nadstavbu v roku 2018 vydané územné rozhodnutie o umiestnení stavby a v roku 2020 stavebné povolenie.
Situácia sa zvrtla v júni minulého roka, kedy bol na stavbe vykonaný štátny stavebný dozor. Zamestnanec stavebého úradu totiž zistil, že stavba sa uskutočňuje v rozpore so stavebným povolením.
V čase vykonania dozoru zamestnanci úradu ešte neevidovali stavbu poschodia navyše, všimli si iné práce v rozpore so stavebným povolením.
„Stavebný úrad začal z vlastného podnetu konanie o dodatočnom povolení stavby a predĺžil stavebníkom, t. č. dvom fyzickým osobám (právnemu nástupcu pôvodného stavebníka-právnickej osoby) lehotu na doplnenie dokladov do 30. mája. Vzhľadom na zmenu skutkového stavu (dostavané ďalšie poschodie nad rámec povolenia) stavebný úrad prehodnotí aj rozsah požadovaných dokladov,“ uviedol Števove.
Nadstavbu nejde tak ľahko odstrániť
Vo veci začala mestská časť konať, má však problém s doručovaním listín. Staromestský stavebný úrad nemôže nariadiť stavebníkovi alebo vlastníkovi odstrániť stavbu len preto, že je postavená bez stavebného povolenia.
„Ak stavebný úrad zistí, že stavba je uskutočnená bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním, je povinný najskôr skúmať, či stavbu možno dodatočne povoliť, t. j. či nie je v rozpore s verejným záujmom chráneným stavebným zákonom a či je v súlade s územným plánom,“ uzavrel hovorca.