Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vrakuňa Myšiarka Ušatá
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Facebook/ Ochrana dravcov na Slovensku

Obyvateľov Vrakune trápi piskot sov: Prečo sovy pištia a je ich možné zo sídliska „odniesť“?

Sovy bolo počuť v bratislavskej Vrakuni na uliciach Estónska, Orgovánová, Arménska či Bebravská.

V posledných dňoch Vrakunčania postrehli vtáčí piskot v uliciach. Niektorí sa domnievali, že ide o piskot bažanta či kuvika, no išlo o piskot sovy, pravdepodobne Myšiarky ušatej. Tento druh sovy hniezdi v parkoch, ale i na sídliskách, kde je dostatok stromov.

Pištia ako zle naolejovaná bránička

Na Facebooku Vrakuňa Bratislava otvoril diskusiu s piskotom sov pán Adrián. Tvrdil, že večer počuje na Píniovej ulici škriekanie a nevie, čo to je. Ľudia pod príspevkom vysvetlili, že ide o piskot sov.

Vrakuňa Myšiarka Ušatá
Myšiarka ušatá obľubuje miesta s dostatkom stromov.Foto: Facebook/ Ochrana dravcov na Slovensku

Do diskusie pripojili svoje skúsenosti aj ďalší obyvatelia. Pán Peter tvrdil, že sovy mu pišťali na Bebravskej ulici 2 roky. „Raz ma to vyfackalo, keď popri stene naháňala netopiera a ja som sa neprezieravo vyklonil na cigaretku z balkóna… Rozpätie krídel mohla mať jeden meter, jeden meter dvadsať. Pištia jak zle naolejovaná bránička,“ napísal pán Ferdinand.

Dôvod pišťania sov

Na dravce sme sa pýtali vedúcej zoologického oddelenia Silvie Piroškovej z bratislavskej ZOO. Sovy podľa nej pre človeka nie sú nebezpečné, na človeka neútočia. Počuť ich najmä v noci, keďže ide o nočné vtáky. „Majú dôležitú úlohu v prírode a aj na sídliskách, lebo sa živia najmä hlodavcami. Pomáhajú tak redukovať početnosť napríklad potkanov na sídliskách, ktoré sa tam bežne vyskytujú,“ opisuje Pirošková.

Vrakuňa Myšiarka Ušatá
Myšiarky ušaté sú užitočné napríklad lovením sídliskových potkanov.Foto: Facebook/ Ochrana dravcov na Slovensku

Počas jarných a skorých letných mesiacov sa sovy rozmnožujú, čo je aj dôvodom, prečo ich počuť. „Po inkubácií vajec a vyliahnutí mláďat sa práve potomkovia rodičovského páru intenzívne ozývajú a to aj po opustení hniezda. Rodičia svoje mláďatá kŕmia až do času, kým nezačnú samé lietať a loviť. Rodičovský pár si hlasom označuje svoje hniezdne teritórium, mláďatá sa zase rodičom často ozývajú – pískajú, lebo sú hladné a pýtajú potravu,“ vysvetlila odborníčka.

Podľa slov Piroškovej je však zvláštne, že ľuďom niečo prírodné, čím je aj piskot sov, prekáža, no to, čo je škodlivé, tolerujú. „Úprimne sa čudujem, že ľudí vyrušuje pískanie sovičiek, ale hluk áut, električiek, trolejbusov a kadejakej inej techniky, ktorú si človek stvoril na uľahčenie života a ktorá má na naše zdravie dokázateľne negatívny účinok, ľudí nevyrušuje,“ dodala na záver.

Sovy nemožno premiestniť

Piskot sov na vrakunských sídliskach nie je niečím novým. V minulých rokoch sa obyvatelia sťažovali taktiež a pýtali sa, či nie je možné sovy zo sídliska „odniesť“.

Vrakuňa Myšiarka ušatá
Sovy zo sídliska nemožno odniesť, pištanie je potrebné vydržať.Foto: Facebook/ Ochrana dravcov na Slovensku

K situácii sa pominulé roky vyjadrila na Facebooku aj organizácia Ochrany dravcov na Slovensku. Sovy však nie je možné premiestniť. „Nie je možné „sovy zobrať“, uniesť mláďatá dospelému páru nie je správne, ani jednoduché. Vždy prosíme ľudí o trpezlivosť a zhovievavosť, pískanie o pár dní prestane. Mladé sovy pískaním pýtajú od rodičov potravu, pretože už vyskákali z hniezd a samé sa ešte neuživia,“ uviedla organizácia.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X