Ocenenie Biela vrana si prevzali aj študenti Slovenskej technickej univerzity

Stu slovenska technicka univerzita maps.google.sk_.jpg
Foto: ilustračné, maps.google.sk

Ocenenie Bielej vrany môžu získať ľudia za spoločensky prínosný a odvážny občiansky čin.

Ocenenie Biela vrana získala tento rok aj študentská iniciatíva na Fakulte informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (FIIT STU) v Bratislave. Ako priblížila PR manažérka bARSdobrýchýr Zuzana Golianová, ocenenia si prevzali aj ľudia z oblasti justície, zdravia a menšín.

Členka Rady Bielej vrany Zuzana Wienk pre média uviedla, že tohtoroční laureáti spoločnosť učia, že dlhodobé poctivé úsilie s úctou k odbornosti a občianska angažovanosť by už v zárodkoch pomohli zabrániť, aby krízy narastali do nezvládnuteľných rozmerov.

Symbolická pripomienka

Pre aktuálny lockdown sa 13. ročník Bielej vrany vysielal 24. januára o 17:11 online. Vybraný čas má byť symbolickou pripomienkou Nežnej revolúcie.

Slávnostné odovzdávanie organizátori venovali publicistovi Jurajovi Kušnierikovi pri príležitosti piateho výročia jeho úmrtia.

Prípad nie je uzavretý

Spôsob, akým sa študenti dokázali spojiť a vytrvať, je unikátny. Aj ich pokojný, konštruktívny prístup a vernosť hodnotám. Prípad síce ešte nie je právne uzavretý, ale Biela vrana sa napriek tomu rozhodla podporiť túto principiálnu študentskú iniciatívu v období, keď zdanlivo prehráva, a ukázať, že ich aktivita mala zmysel,“ povedala členka Rady Táňa Pauhofová na adresu študentov, ktorí stoja za iniciatívou „Za našu FIIT“.

Doplnila, že „zdecimované“ slovenské školstvo potrebuje presne takých študentov, akí sa ozvali v tomto prípade.

Študenti na FIIT sa zmobilizovali za ochranu akademických demokratických hodnôt, keď sa objavili vážne podozrenia z ich hrubého porušovania.

Odvážny občiansky čin

Ocenenie Bielej vrany môžu získať ľudia za spoločensky prínosný a odvážny občiansky čin. Funguje však aj ako poďakovanie ochotným ľuďom brániacim pravdu a spravodlivosť, ktorí potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu, hodnôt, či princípov a mohli pritom podstúpiť riziko, rôzne príkoria, či zažiť odsúdenie.

Od roku 2008 si ocenenie prevzalo takmer 50 osobností a skupín, medzi nimi napríklad Zuzana Hlávková, Ján Benčík, Andrej Bán, Vladimír Crmoman, Zuzana Melicherčíková, Roman Kvasnica, Jozef Hašto či Ján Kuciak.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk