Ochranári sa opäť pokúsia na Kuchajde a Štrkovci odchytiť húsky štíhle

Kuchajda
Foto: ilustračné, SITA

Húska štíhla je inváznym, nepôvodným druhom husi, ktorý môže predstavovať ohrozenie pre pôvodné druhy vodného vtáctva na Slovensku.

Štátna ochrana prírody (ŠOP) sa v januári opätovne pokúsi odchytiť húsky štíhle na bratislavských jazerách Kuchajda a Štrkovec. Agentúru SITA o tom informoval zoológ Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie a Dunajské luhy Samuel Pačenovský.

Húska štíhla je inváznym, nepôvodným druhom husi, ktorý môže predstavovať ohrozenie pre pôvodné druhy vodného vtáctva na Slovensku. Má tendenciu správať sa teritoriálne a agresívne vyháňať ostatné vtáky z územia, v ktorom sa vyskytuje.

Útoky husí

Na Štrkoveckom jazere aj Kuchajde zaznamenali ochranári niekoľko prípadov útoku týchto husí na psov aj deti. „Nie všetky jedince sú agresívne, ale vo všeobecnosti môžeme povedať, že ide o agresívny druh, ktorý svojou prítomnosťou ohrozuje pôvodné vtáctvo,“ povedal Samuel Pačenovský. ŠOP sa preto viac než päť mesiacov pokúša o odchyt jedincov žijúcich na Kuchajde a Štrkovci.

Všetky predošlé pokusy dopadli neúspešne. „Keďže sa husi nachádzajú v meste, nemôžeme po nich strieľať. Odchyt je však komplikovaný. Tento druh husí je veľmi agilný. Behajú rýchlo a vedia veľmi dobre lietať,“ vysvetľoval Pačenovský.

V súčasnosti hniezdi na Kuchajde starší pár samca a samice, na Štrkovci sa nachádzajú ich mláďatá. Pri pokusoch o odchyt vyskúšali ochranári viacero metód.

Zložitý odchyt

Najsľubnejší pokus sme uskutočnili v čase, keď starší pár aj s mláďatami hniezdil na Kuchajde. Do potravy sme im podali anestetiká, ktoré husi mierne utlmili. Pokus nám však prekazila pani, ktorá nám začala brániť v odchyte. Kým nám v odchyte prestala brániť, husi sa celkom prebrali a utiekli,“ dodal Pačenovský.

Presný termín ani spôsob odchytu zatiaľ nie je známy. „Presný termín zatiaľ nemáme stanovený, pravdepodobne sa tak udeje v druhej polovici januára. Rovnako zatiaľ nevieme, aký postup odchytu zvolíme. V zahraničí sa osvedčila metóda s alkoholom, ktorý bol husiam podaný, čo spomalilo ich reflexy a umožnilo odchyt. Pri jedincoch na Kuchajde a Štrkovci sa však ani táto metóda neosvedčila,“ povedala Jana Schvarcová zo Správy CHKO Ponitrie a Dunajské luhy.

Dodala, že použiť nemôžu ani uspávacie šípky. Tie by v prípade nezasiahnutia husí mohli spadnúť do jazera a následne by na ne mohol niekto vo vode stúpiť.

Pôvod húsky štíhlej

Húska štíhla pochádza z oblasti v blízkosti Nílu a oblastí južne od Sahary. Aj preto býva často nazývaná hus egyptská. Postupne sa jej výskyt rozšíril na územie strednej a južnej Afriky, nie však mimo africký kontinent. Do Európy ju dostali v 18. a 19. storočí chovatelia, ktorí založili prvé chovy vo Veľkej Británii a Holandsku.

V súčasnosti sa vo voľnej prírode Európy nachádza približne 20-tisíc jedincov. Prvý výskyt húsky štíhlej na Slovensku zaznamenali 15.-16. mája a 3. júna 1993 na Hrušovskej zdrži pri Hamuliakove (okres Senec). V roku 1998 sa zdržiavala na Hričovskej priehrade pri Divinke (okres Žilina).

V roku 2008 ju pozorovali na Dubnickom štrkovisku. V roku 2010 videli prvé jedince na východnom Slovensku pri toku Trnávky pri Milhostove (okres Trebišov), nasledujúci rok v Národnej prírodnej rezervácii Senné rybníky (okresy Sobrance a Michalovce). Výskyt bol zaznamenaný aj na Záhorí, kde v roku 2009 zbadali štyri jedince. Najčastejšie pozorovali húsky štíhle na vodnej nádrži Sĺňava pri Piešťanoch.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk