Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mestska hromadna doprava bratislava rekonstrukcia.jpg
Zdroj: mesto Bratislava
19. februára 2019 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Ochranári upozorňujú, že dopravné obmedzenia so sebou prinesú aj zhoršenie kvality ovzdušia

V dotknutých oblastiach môže podľa ochranárov dôjsť k zvýšeniu koncentrácie oxidov dusíka a tuhých prachových častíc.

Rozsiahle dopravné obmedzenia v Bratislave nemajú vplyv len na plynulosť a rýchlosť cestnej premávky, no spôsobujú aj zvýšené emisie a celkové zhoršenie kvality ovzdušia s rizikom pre ľudské zdravie. Upozornila na to občianska iniciatíva Za čisté ovzdušie. Podľa nej nestačí monitorovať len kvalitu prepravy, ale aj kvalitu ovzdušia.

Vítame opatrenia magistrátu, ktoré motivujú ľudí zosadnúť z áut. To je prvý dôležitý krok. Ďalším by malo byť monitorovanie kvality ovzdušia v dotknutých oblastiach a informovanie občanov o situáciách s výrazne zhoršenou kvalitou vzduchu,” konštatovala Dana Mareková z iniciatívy.

Bratislava má dlhodobo problém s nedostatočnou sieťou staníc na meranie kvality ovzdušia. Podľa Marekovej magistrát síce zvažuje zlepšiť merania a informovanie Bratislavčanov o ovzduší, no kým sa tak stane, nainštaluje iniciatíva Za čisté ovzdušie niekoľko informatívnych meračov v oblastiach s dopravnými obmedzeniami. „Očakávame, že v dotknutých oblastiach dôjde k zvýšeniu koncentrácie oxidov dusíka a tuhých prachových častíc. Tie zvyšujú riziko srdcovo-cievnych ochorení, znižujú celkovú obranyschopnosť organizmu, osobitne postihujú dýchacie cesty, priedušky a pľúca,” uviedla Mareková.

V rizikových lokalitách iniciatíva neodporúča športovať

Iniciatíva odporúča, aby sa obyvatelia, ak je to možné, vyhli kritickým oblastiam v najviac exponovaných časoch. Odporúča tiež v rizikových lokalitách nešportovať, vetrať nárazovo a mimo špičky, vypnúť klímu v aute, prípadne ju zapnúť na vnútorný cyklus. „Cyklistom odporúčame využívať namiesto zúžených komunikácií vedľajšie uličky, nielen kvôli zdraviu, ale aj kvôli bezpečnosti,“ spresnil Tomáš Peciar z Cyklokoalície.

V Bratislave platia od 15. februára rozsiahle dopravné obmedzenia. Pre automobilovú dopravu a Mestskú hromadnú dopravu (MHD) je uzavretá ulica Mlynské nivy v súvislosti s výstavbou multifunkčného komplexu, súčasťou ktorého bude nová autobusová stanica. Pre autá budú Mlynské nivy zatvorené na rok, pre MHD na pol roka.

Z dôvodu výstavby napojenia rýchlostnej cesty R7 na Bajkalskú a Prístavnú ulicu a na diaľnicu D1 sú tiež uzavreté prejazdy okružnou križovatkou Prievoz pod Prístavným mostom. Táto uzávera potrvá asi pol roka. Dopravné obmedzenia najviac postihnú bratislavské mestské časti Ružinov, Podunajské Biskupice, Staré Mesto a Vrakuňu.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X