Ochranári upozorňujú, že dopravné obmedzenia so sebou prinesú aj zhoršenie kvality ovzdušia

Mestska hromadna doprava bratislava rekonstrukcia.jpg
Zdroj: mesto Bratislava

V dotknutých oblastiach môže podľa ochranárov dôjsť k zvýšeniu koncentrácie oxidov dusíka a tuhých prachových častíc.

Rozsiahle dopravné obmedzenia v Bratislave nemajú vplyv len na plynulosť a rýchlosť cestnej premávky, no spôsobujú aj zvýšené emisie a celkové zhoršenie kvality ovzdušia s rizikom pre ľudské zdravie. Upozornila na to občianska iniciatíva Za čisté ovzdušie. Podľa nej nestačí monitorovať len kvalitu prepravy, ale aj kvalitu ovzdušia.

Vítame opatrenia magistrátu, ktoré motivujú ľudí zosadnúť z áut. To je prvý dôležitý krok. Ďalším by malo byť monitorovanie kvality ovzdušia v dotknutých oblastiach a informovanie občanov o situáciách s výrazne zhoršenou kvalitou vzduchu,” konštatovala Dana Mareková z iniciatívy.

Bratislava má dlhodobo problém s nedostatočnou sieťou staníc na meranie kvality ovzdušia. Podľa Marekovej magistrát síce zvažuje zlepšiť merania a informovanie Bratislavčanov o ovzduší, no kým sa tak stane, nainštaluje iniciatíva Za čisté ovzdušie niekoľko informatívnych meračov v oblastiach s dopravnými obmedzeniami. „Očakávame, že v dotknutých oblastiach dôjde k zvýšeniu koncentrácie oxidov dusíka a tuhých prachových častíc. Tie zvyšujú riziko srdcovo-cievnych ochorení, znižujú celkovú obranyschopnosť organizmu, osobitne postihujú dýchacie cesty, priedušky a pľúca,” uviedla Mareková.

V rizikových lokalitách iniciatíva neodporúča športovať

Iniciatíva odporúča, aby sa obyvatelia, ak je to možné, vyhli kritickým oblastiam v najviac exponovaných časoch. Odporúča tiež v rizikových lokalitách nešportovať, vetrať nárazovo a mimo špičky, vypnúť klímu v aute, prípadne ju zapnúť na vnútorný cyklus. „Cyklistom odporúčame využívať namiesto zúžených komunikácií vedľajšie uličky, nielen kvôli zdraviu, ale aj kvôli bezpečnosti,“ spresnil Tomáš Peciar z Cyklokoalície.

V Bratislave platia od 15. februára rozsiahle dopravné obmedzenia. Pre automobilovú dopravu a Mestskú hromadnú dopravu (MHD) je uzavretá ulica Mlynské nivy v súvislosti s výstavbou multifunkčného komplexu, súčasťou ktorého bude nová autobusová stanica. Pre autá budú Mlynské nivy zatvorené na rok, pre MHD na pol roka.

Z dôvodu výstavby napojenia rýchlostnej cesty R7 na Bajkalskú a Prístavnú ulicu a na diaľnicu D1 sú tiež uzavreté prejazdy okružnou križovatkou Prievoz pod Prístavným mostom. Táto uzávera potrvá asi pol roka. Dopravné obmedzenia najviac postihnú bratislavské mestské časti Ružinov, Podunajské Biskupice, Staré Mesto a Vrakuňu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk