Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Syslovske polia vtaky ohrozenie ochranari.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.odkazprestarostu.sk
28. apríla 2020 Správy BratislavaOznamy a dôležité informácie od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Ochranári varujú: Návštevníci Sysľovských polí ohrozujú vzácne vtáčie druhy

Pozornosť by sa mala podľa ochranárov venovať aj nedostatočne kontrolovanému úseku hraníc s Rakúskom.

Návštevníci Chráneného vtáčieho územia (CHVÚ) Sysľovské polia, ktoré sa nachádza v katastri bratislavských mestských častí Jarovce, Rusovce a Čunovo, ohrozujú jediné hniezdne miesto dropa veľkého a sokola kobcovitého. Ako agentúru SITA informovala výkonná riaditeľka Ochrany dravcov na Slovensku Lucia Deutschová, napriek označeniu a zákazovým značkám tam denne nelegálne prúdia stovky cyklistov, korčuliarov a chodcov bez akejkoľvek kontroly.

Ak sa v tejto situácii podľa nej nebude konať, Slovensko môže navždy stratiť tieto vzácne vtáčie druhy. Pozornosť by sa mala podľa Deutschovej venovať aj nedostatočne kontrolovanému úseku hraníc s Rakúskom.

Už skoro vyhynuli

Sokol kobcovitý (červenonohý) už raz u nás takmer vyhynul, v roku 2012 sme neevidovali ani jeden úspešne hniezdiaci pár,“ uviedol Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku. Dodal, že vďaka obrovskému úsiliu a s významnou finančnou podporou Európskej únie sa tento stav podarilo zvrátiť a sokoly sa vrátili.

Minulý rok tu hniezdilo 24 párov. V týchto dňoch prilietajú z Afriky. Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife) podotkol, že drop veľký je kriticky ohrozeným druhom. Na Slovensku hniezdi len sporadicky, a to výlučne v CHVÚ Sysľovské polia.

Trvalo dlhý čas a dalo nám veľkú námahu dosiahnuť zmenu hospodárenia aspoň na niekoľkých pozemkoch tak, aby mali drop i sokol kobcovitý lepšie potravné podmienky. Verili sme, že dropy tu nájdu úkryt a dokážu vyviesť mláďatá,“ poznamenal.

Ignorancia ľudí

Chavko podotkol, že v piatok podvečer 24. apríla v priebehu pol hodiny napočítal niekoľko desiatok cyklistov, chodcov, korčuliarov, ktorí boli na území nelegálne. „Ignorancia ľudí, ktorí nevšímavo prechádzajú okolo zákazových značiek, je zarážajúca. Existujú pritom alternatívy v územiach bez obmedzení vstupu,“ povedal.

Dodal, že je sklamaný, že Sysľovské polia nemajú dostatočnú prioritu a pozornosť zo strany kompetentných orgánov. Mali by byť podľa neho zabezpečené hliadky dobrovoľnou a profesionálnou strážou prírody.

Monitoring to potvrdil

Ridzoň tvrdenie Chavka o návštevnosti potvrdzuje. „Naši dobrovoľníci realizovali monitoring návštevnosti medzi 15.00 a 18.00 hod. Len v rozpätí uvedených troch hodín napočítali počas piatich dní každý deň priemerne 60 nelegálnych vstupov/vjazdov bicyklom, pričom napríklad 12. apríla sme zaznamenali nelegálny vstup do územia každú minútu,“ priblížil.

Poznamenal, že vyrušovanie v aktuálnom, najkritickejšom období pre vtáctvo, teda v čase hniezdenia, má spravidla závažné následky, opustenie znášky alebo mláďat, čo môže viesť k ich úhynu. Následkom môže byť aj úplné opustenie lokality daným druhom. Ochranár poukazuje, že nedostatočne strážené ostali niektoré úseky zelenej hranice s Rakúskom.

Do chráneného územia sa presunula časť cyklistov, čo ešte zvýšilo tlak a sťažilo prípadnú kontrolu prekročenia hranice. V súčasnej situácii to považujú za veľmi závažný fakt, ktorý si vyžaduje okamžité a striktné opatrenia v podobe zvýšenia počtu hliadok a zastavenia prílevu návštevníkov.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X