Ochranári varujú: Návštevníci Sysľovských polí ohrozujú vzácne vtáčie druhy

Syslovske polia vtaky ohrozenie ochranari.jpg

Pozornosť by sa mala podľa ochranárov venovať aj nedostatočne kontrolovanému úseku hraníc s Rakúskom.

Návštevníci Chráneného vtáčieho územia (CHVÚ) Sysľovské polia, ktoré sa nachádza v katastri bratislavských mestských častí Jarovce, Rusovce a Čunovo, ohrozujú jediné hniezdne miesto dropa veľkého a sokola kobcovitého. Ako agentúru SITA informovala výkonná riaditeľka Ochrany dravcov na Slovensku Lucia Deutschová, napriek označeniu a zákazovým značkám tam denne nelegálne prúdia stovky cyklistov, korčuliarov a chodcov bez akejkoľvek kontroly.

Ak sa v tejto situácii podľa nej nebude konať, Slovensko môže navždy stratiť tieto vzácne vtáčie druhy. Pozornosť by sa mala podľa Deutschovej venovať aj nedostatočne kontrolovanému úseku hraníc s Rakúskom.

Už skoro vyhynuli

Sokol kobcovitý (červenonohý) už raz u nás takmer vyhynul, v roku 2012 sme neevidovali ani jeden úspešne hniezdiaci pár,“ uviedol Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku. Dodal, že vďaka obrovskému úsiliu a s významnou finančnou podporou Európskej únie sa tento stav podarilo zvrátiť a sokoly sa vrátili.

Minulý rok tu hniezdilo 24 párov. V týchto dňoch prilietajú z Afriky. Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife) podotkol, že drop veľký je kriticky ohrozeným druhom. Na Slovensku hniezdi len sporadicky, a to výlučne v CHVÚ Sysľovské polia.

Trvalo dlhý čas a dalo nám veľkú námahu dosiahnuť zmenu hospodárenia aspoň na niekoľkých pozemkoch tak, aby mali drop i sokol kobcovitý lepšie potravné podmienky. Verili sme, že dropy tu nájdu úkryt a dokážu vyviesť mláďatá,“ poznamenal.

Ignorancia ľudí

Chavko podotkol, že v piatok podvečer 24. apríla v priebehu pol hodiny napočítal niekoľko desiatok cyklistov, chodcov, korčuliarov, ktorí boli na území nelegálne. „Ignorancia ľudí, ktorí nevšímavo prechádzajú okolo zákazových značiek, je zarážajúca. Existujú pritom alternatívy v územiach bez obmedzení vstupu,“ povedal.

Dodal, že je sklamaný, že Sysľovské polia nemajú dostatočnú prioritu a pozornosť zo strany kompetentných orgánov. Mali by byť podľa neho zabezpečené hliadky dobrovoľnou a profesionálnou strážou prírody.

Monitoring to potvrdil

Ridzoň tvrdenie Chavka o návštevnosti potvrdzuje. „Naši dobrovoľníci realizovali monitoring návštevnosti medzi 15.00 a 18.00 hod. Len v rozpätí uvedených troch hodín napočítali počas piatich dní každý deň priemerne 60 nelegálnych vstupov/vjazdov bicyklom, pričom napríklad 12. apríla sme zaznamenali nelegálny vstup do územia každú minútu,“ priblížil.

Poznamenal, že vyrušovanie v aktuálnom, najkritickejšom období pre vtáctvo, teda v čase hniezdenia, má spravidla závažné následky, opustenie znášky alebo mláďat, čo môže viesť k ich úhynu. Následkom môže byť aj úplné opustenie lokality daným druhom. Ochranár poukazuje, že nedostatočne strážené ostali niektoré úseky zelenej hranice s Rakúskom.

Do chráneného územia sa presunula časť cyklistov, čo ešte zvýšilo tlak a sťažilo prípadnú kontrolu prekročenia hranice. V súčasnej situácii to považujú za veľmi závažný fakt, ktorý si vyžaduje okamžité a striktné opatrenia v podobe zvýšenia počtu hliadok a zastavenia prílevu návštevníkov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk