Týka sa to napríklad petržalských zastávok Kremnická, Záporožská, Dvory, Hálova, Námestie hraničiarov, Šusteková, Lachova i Romanova.
BRATISLAVA 1. septembra – Vyše dvadsať zastávok mestskej hromadnej dopravy v Bratislave od pondelka 5. septembra menia na zastávky na znamenie. Dopravný podnik Bratislava (DPB) o tom informuje na svojej oficiálnej internetovej stránke.
Týka sa to niektorých zastávok v bratislavskej mestskej časti Petržalka, po novom budú musieť ľudia v oboch smeroch dávať znamenie napríklad na zastávkach Kremnická, Záporožská, Dvory, Hálova, Námestie hraničiarov, Šusteková, Lachova i Romanova.
Obojsmerne budú na znamenie aj zastávka Polus City Center na Riazanskej ulici i zastávky Uhliská, MiÚ Vajnory a Vajnory na Roľníckej ulici. V oboch smeroch bude treba dávať znamenie na zastavenie dopravného prostriedku aj na bratislavských zastávkach Rybničná na Rybničnej ulici, Šíravskej na Hradskej ulici, Slovnaftskej na Kazanskej ulici i zastávke Na pasekách na Východnej ulici. Kompletný zoznam nových zastávok na znamenie zverejňuje DPB na svojej internetovej stránke.
Dopravný podnik Bratislava tiež cestujúcim pripomína, že od pondelka 5. septembra sa menia aj názvy niektorých zastávok v bratislavskom Starom Meste. Po novom zastávku Jesenského premenujú na SND, rovnako sa bude volať aj terajšia zastávka Hviezdoslavo námestie. Zmeny sa týkajú aj zastávky s názvom Nám.1.mája, od pondelka sa po novom bude volať Kollárovo námestie.
Oddelenie správy a údržby zastávok DPB aktuálne eviduje v Bratislave 1 416 zastávok mestskej hromadnej dopravy, nie všetky sú však v správe dopravného podniku. Nové zastávky mestskej hromadnej dopravy už zriaďujú ako zastávky na znamenie, v súčasnosti ich je 686.
Cieľom DPB je postupne vytvoriť všetky zastávky na znamenie a dosiahnuť tak európsky štandard. Ich podstatou je podľa stanoviska dopravného podniku dosiahnuť efektívne správanie dopravcu pri čerpaní prostriedkov z verejných zdrojov.
DPB pripomína, že zastávky na znamenie zavádzajú aj pre zlepšenie dodržiavania cestovných poriadkov a šetrenie času zbytočným zastavením, zníženie úniku tepla v zimnom období či zvýšenie účinnosti klimatizácie v letnom období.
„Zaznamenali sme aj úsporu pohonných látok z dôvodu zbytočných zastavení a opätovných rozbiehaní vozidiel a zároveň sa znižuje objem produkovaných emisií, to znamená, že zastávky na znamenie sú priateľskejšie k životnému prostrediu. Napokon zvyšuje sa aj pohodlie tých cestujúcich, ktorí idú po trase linky tranzitom,“ spomenula hovorkyňa DPB Adriana Volfová. Koncepciu na zmenu charakteru viacerých stálych zastávok na zastávky na znamenie vytvorili odborníci, DPB však vyhodnotí aj podnet od cestujúcich.
Dopravný podnik Bratislava na svojej oficiálnej internetovej stránke informuje, že cestujúci pri čakaní na zastávke na znamenie môže, ale nemusí dávať znamenie vodičovi. Musí však stáť tak, aby ho vodič videl. Vodič je povinný zastaviť na zastávke na znamenie vždy, pokiaľ sa tam nachádza cestujúci bez ohľadu na to, na akú linku cestujúci zamýšľa nastúpiť.
„Cestujúci pri výstupe musí dať znamenie vodičovi stlačením tlačidla STOP vo vozidle. Veľakrát sa však stáva, že cestujúci stláčajú namiesto tlačidla STOP otváranie dverí, preto cestujúci musí byť dôsledný a prezieravý,“ upozorňuje podnik.