Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze euro
Foto: ilustračné, SITA
21. septembra 2018 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Od 6. októbra začne platiť nové nariadenie o poskytovaní dotácií z rozpočtu kraja

Od 6. októbra začne platiť nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o poskytovaní dotácií z rozpočtu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Na piatkovom zasadnutí zastupiteľstva BSK o tom rozhodli krajskí poslanci.

Žiadateľom podľa nového VZN môže byť obec, mesto či mestská časť na území kraja, ďalej organizácia zriadená obcou, mestom alebo mestskou časťou na území kraja, právnická osoba so sídlom na území kraja, a to napríklad občianske združenie, nadácia, nezisková organizácia, registrovaná cirkev, obchodná spoločnosť a podobne, a o dotáciu sa môže uchádzať aj fyzická osoba – podnikateľ so sídlom v kraji.

Podľa nariadenia sa dotácia, teda nenávratný finančný príspevok z rozpočtu BSK, poskytne najmä na zdravotnú starostlivosť, sociálnu pomoc a humanitárnu starostlivosť, tvorbu, rozvoj, ochranu, obnovu a prezentáciu duchovných a kultúrnych hodnôt, ochranu ľudských práv a základných slobôd, vzdelávanie, výchovu a rozvoj telesnej kultúry, výskum, vývoj, vedecko-technické služby a informačné služby, tvorbu a ochranu životného prostredia a ochranu zdravia obyvateľstva, služby na podporu regionálneho rozvoja a zamestnanosti, zabezpečovanie bývania, správy, údržby a obnovy bytového fondu.

Do 20-tisíc eur

V nariadení je ďalej uvedené, že maximálna výška dotácií, ktorá sa môže poskytnúť žiadateľovi v jednom rozpočtovom roku, nesmie prekročiť 20-tisíc eur. Obsahom VZN sú tiež tri nové dotačné schémy, a to participatívny rozpočet, územné dotácie a zdravotná starostlivosť.

„Na dotácie idú tri percentá daňových príjmov z minulého roka, tento rok to boli približne tri milióny eur. Som presvedčený o tom, že úlohou BSK je byť lídrom v oblasti dotácií a že tieto dotácie poskytovať máme, lebo živia občiansku spoločnosť a dávajú možnosť realizovať sa v rôznych oblastiach mnohým malým občianskym združeniam, ktoré by bez podpory kraja jednoducho neprežili,“ uviedol na margo poskytovania dotácií predseda BSKJuraj Droba. Ako ďalej dodal, sám je zástancom toho, že treba urobiť veľa drobných projektov, lebo tí malí žiadatelia presne vedia, ako čo najekonomickejšie využiť svoje prostriedky, a navyše tí malí sú veľakrát odkázaní len na kraj, lebo nikde inde svoje drobné peniaze žiadať nemôžu, iba od samosprávneho kraja, prípadne od obce.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X