Od budúceho roku sa platy sestier, pôrodných asistentiek a sanitárov majú zvýšiť

Sestry zdravotnictvo platy ilustracny pixabay.jpg
ilustračná fotka: pixabay

Platy sestier, pôrodných asistentiek a sanitárov sa majú tarifne zvýšiť od januára budúceho roku o 10 %.

Informovala o tom ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská na piatkovom tlačovom brífingu spolu s podpredsedom vlády a ministrom financií Petrom Kažimírom po tom, čo sa oba rezorty dohodli o navýšení rozpočtu pre zdravotníctvo v roku 2019.

Najväčšou slabinou v zdravotníckom sektore je podľa ministerky personálne obsadenie nemocníc a ambulancií. „Prvou intenciou bolo pozrieť sa na mzdy zdravotníckych pracovníkov,“ uviedla. Našli zhodu s ministerstvom financií, a preto pristupujú k najvyššiemu celoplošnému zvýšeniu miezd hlavne stredného zdravotného personálu.
Na platy zdravotníckeho personálu pôjde o 200 miliónov eur viac ako v súčasnosti. Ministerka chce meniť aj koeficienty, na základe ktorých sestry odmeňujú. Prvou premisou bolo stabilizovať zdravotnícky personál v ústavnej zdravotnej starostlivosti a v ambulanciách, dodala Kalavská. Chceli tiež dohnať investičný dlh v nemocniciach. Tu ide o zvýšenie kapitálových výdavkov v hodnote asi 100 mil. eur. Peniaze plánujú použiť na lepšie vybavenie nemocníc, obnovu prístrojovej techniky a rekonštrukciu zdravotníckych zariadení. Ministerstvo bude investovať tiež do skríningových programov, ktorými môžno včas predísť odvrátiteľným úmrtiam, napríklad kolorektálnemu karcinómu, rakovine prsníka alebo rakovine krčka maternice. V rozpočte počítali s upravením financovania pohotovostných ambulancií, urgentných príjmov a záchrannej zdravotnej služby.

Desiateho októbra by som chcel predložiť návrh rozpočtu na rokovanie vlády,“ povedal minister financií. Rezort bude mať podľa neho najlepší rozpočet v histórii Slovenska. „Po prvýkrát v histórii bude mať zdravotníctvo k dispozícii sumu vo výške okolo 5,2 mld. eur,“ povedal Kažimír. Pôjde o historicky najvyšší medziročný rast výdavkov. Rozdiel je vyše 300 mil. eur, čo je 6,2-percentný nárast.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk