Od nedele sa bude integrovanou dopravou cestovať po novom

Bid cestovanie po novom 2.jpg
bratislava.sk

Od 19. augusta budú cestujúci v Integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji cestovať po novom. Bratislavská integrovaná doprava v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom a Slovak Lines spúšťa nové cestovné poriadky prímestských autobusov. Zmena cestovných poriadkov prinesie cestujúcim viac spojov, rýchlejšie cestovanie s pohodlným prestupom na vlaky, pravidelné odchody autobusov a večerné spoje až do 11. večer.

„Cestovaním po novom sme pre obyvateľov kraja dochádzajúcich do hlavného mesta pripravili ponuku, aby nemuseli stáť v kolónach kvôli výstavbe D4/R7, opravám v hlavnom meste aj mimo neho. Výhodou hromadnej prepravy oproti individuálnej je, že šetrí priestor na cestách a prepraví viac ľudí naraz. Verím, že snahe prepraviť čo najviac ľudí hromadnou dopravou, pomôže od 19. augusta aj výrazné navýšenie počtu spojov prímestských autobusov. A to v nadväznosti na regionálnu železničnú dopravu v dôležitých prestupných miestach, a to tak, že v smeroch Malacky, Senec, Pezinok a Kvetoslavov budú posilnené autobusové spojenia z okolitých obcí k železničným staniciam,“ povedal Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

Bid cestovanie po novom 1.jpg
bratislava.sk

„Už od 19. augusta vyjde na cesty o 10 autobusov viac a za volanty autobusov Slovak Lines sadne o 40 vodičov viac. Sme pripravení vyjsť v ústrety ďalším krokom a vylepšeniam systému verejnej dopravy v Bratislavskom kraji, ktoré v ďalšom období prídu,“ povedal Peter Sádovský, generálny riaditeľ Slovak Lines.

Pravidelné intervalové poriadky

„Ako prví na Slovensku prichádzame s pravidelnými, intervalovými cestovnými poriadkami prímestských autobusov, hoci v zahraničí je taká doprava štandardom. Aby sme zabezpečili obyvateľom kraja dochádzajúcim do Bratislavy rýchlu, pravidelnú a kapacitne dostačujúcu verejnú dopravu, navýšili sme v spolupráci s partnermi počet vlakov o 56 a navyšujeme aj počet prímestských spojov o 10 %, čo v najazdených kilometroch tvorí o 1,4 milióna kilometrov ročne viac. Novými cestovnými poriadkami zabezpečíme aj pohodlné nadväznosti autobusov na vlaky. Práve vďaka prestupu na vlak ponúkame cestujúcim rýchlejšiu dopravu z regiónu do Bratislavy a späť,“ povedala generálna riaditeľka Bratislavskej integrovanej dopravy a koordinátora Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji Zuzana Horčíková.

Bid cestovanie po novom 3.jpg
bratislava.sk

Zmena cestovných poriadkov zabezpečí viac spojov na vybraných trasách:

  • Ivanka pri Dunaji – Bratislava, nárast o 29 spojov, teda +58 %
  • Most pri Bratislave – Bratislava, nárast o 6 spojov, teda + 13 %
  • Dunajská Lužná – Bratislava, nárast o 8 spojov, teda +12 %
  • Chorvátsky Grob – Bratislava, nárast o 5 spojov, teda +13 %

Nové cestovné poriadky zabezpečia cestujúcim aj pravidelné a častejšie odchody autobusov počas celého dňa so skrátenými intervalmi. Organizácia dopravy v pravidelných intervaloch s nadväznosťou na vlakovú dopravu je štandardom pre integrované systémy dopravy, ktorých základom je rýchlejšie a efektívnejšie cestovanie autobusmi, vlakmi, mestskou dopravou na jeden cestovný lístok u všetkých zapojených dopravcov (Slovak Lines, Železničná spoločnosť Slovensko, Dopravný podnik Bratislava, RegioJet).

Intervaly odchodov autobusov na vybraných trasách:

  • Ivanka pri Dunaji – Bratislava, autobus bude v rannej špičke jazdiť každých 7,5 minúty, v poobednej špičke každých 10 minút
  • Most pri Bratislave – Bratislava, autobus bude v rannej špičke jazdiť každých 7,5 minúty, v poobednej špičke každých 10 minút
  • Dunajská Lužná – Bratislava, autobus bude jazdiť v rannej špičke každých 7,5 minúty, v poobednej špičke každých 10 minút
  • Chorvátsky Grob – Bratislava, autobus bude jazdiť v rannej špičke každých 15 minút, rovnako tak aj v poobednej špičke

Bratislavská integrovaná doprava začala pripravovať nové cestovné poriadky od septembra 2017, kedy boli oslovení všetci starostovia a primátori obcí a miest v Bratislavskom kraji, ako aj Združenie miest a obcí Malokarpatského regiónu. Na viacerých spoločných rokovaniach s vedením samospráv BID postupne zapracovala ich predmetné pripomienky a požiadavky do nových cestovných poriadkov.

Pre cestujúcich sú tiež pripravené informačné letáky a plagáty, ktoré budú k dispozícii na miestnych a mestských úradoch, vo vozidlách a predajniach Slovak Lines, ako aj u ostatných dopravcov. Informáciu o zmene cestovných poriadkov sa ľudia dozvedia aj z internetovej stránky Slovak Lines a IDS BK.

Posilnené bude tiež Infocentrum IDS BK, kde na čísle 0948 102 102 a e-mailovej adrese info@bid.sk získajú cestujúci všetky potrebné informácie, ako aj odporúčania, ako cestovať po novom lepšie. K dispozícii bude aj Kontaktné centrum Slovak Lines na čísle 18 211 a e-mailovej adrese info@slovaklines.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk