Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stromy pionierska ulica bratislava titulka.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: bratislava.sk
25. februára 2019 Správy BratislavaOznamy a dôležité informácie od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

Od pondelku začína mesto s výrubom niekoľkých poškodených stromov popri Pionierskej ceste

Štátna inšpekcia životného prostredia a posúdenia zdravotného a statického stavu dreviny rozhodla o výrube stromov na Pionierskej ulici.

Na základe tohto rozhodnutia sa 25. februára začne s výrubom 17 kusov stromov javorovca jaseňolistého na Pionierskej ulici. Výrub sa bude konať priebežne a v závislosti od počasia. Komunikácia má byť počas výrubu prejazdná. Predpokladaný čas ukončenia prác je do konca februára 2019.

1.jpg
Zdroj: bratislava.sk

Dané stromy rastú ako súčasť cestného stromoradia na Pionierskej ulici. Cesta prešla na konci minulého roka opravou a boli upravované aj výsadbové priestory stromov a obrubníky na okraji výsadbových jám. Súčasťou stromoradia sú aj novovysadené mladé stromy a niektoré výsadbové priestory sú zatiaľ prázdne.

Strom javorovca jaseňolistého (Negundo aceroides) je zahrnutý medzi invázne druhy drevín a patrí k jedným z najproblematickejších inváznych druhov. Takmer všetky hodnotené stromy sú podľa zistení Štátnej inšpekcie životného prostredia vo veľmi zlom zdravotnom stave, niektoré až v havarijnom stave a priamo ohrozujú bezpečnosť na ceste alebo priľahlom chodníku.

2.jpg
Zdroj: bratislava.sk

Niekoľko stromov je takmer odumretých s vážnymi poškodeniami na kmeni, báze kmeňa alebo odumierajúcou korunou a niektoré stromy sú už len torzá. Takmer všetky stromy majú vážne uschnuté koruny, odumierajúce kostrové konáre, otvorené dutiny na kmeni. Štátna inšpekcia preto navrhla asanáciu všetkých stromov javorovca z tohto stromoradia a jeho kompletnú rekonštrukciu. Aj v zmysle posudku má mesto záujem nahradiť tieto vyrúbané stromy.

stromy-pionierska-ulica-bratislava
Zdroj: bratislava.sk

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X