Od pondelku začína mesto s výrubom niekoľkých poškodených stromov popri Pionierskej ceste

Stromy pionierska ulica bratislava titulka.jpg
Zdroj: bratislava.sk

Štátna inšpekcia životného prostredia a posúdenia zdravotného a statického stavu dreviny rozhodla o výrube stromov na Pionierskej ulici.

Na základe tohto rozhodnutia sa 25. februára začne s výrubom 17 kusov stromov javorovca jaseňolistého na Pionierskej ulici. Výrub sa bude konať priebežne a v závislosti od počasia. Komunikácia má byť počas výrubu prejazdná. Predpokladaný čas ukončenia prác je do konca februára 2019.

1.jpg
Zdroj: bratislava.sk

Dané stromy rastú ako súčasť cestného stromoradia na Pionierskej ulici. Cesta prešla na konci minulého roka opravou a boli upravované aj výsadbové priestory stromov a obrubníky na okraji výsadbových jám. Súčasťou stromoradia sú aj novovysadené mladé stromy a niektoré výsadbové priestory sú zatiaľ prázdne.

Strom javorovca jaseňolistého (Negundo aceroides) je zahrnutý medzi invázne druhy drevín a patrí k jedným z najproblematickejších inváznych druhov. Takmer všetky hodnotené stromy sú podľa zistení Štátnej inšpekcie životného prostredia vo veľmi zlom zdravotnom stave, niektoré až v havarijnom stave a priamo ohrozujú bezpečnosť na ceste alebo priľahlom chodníku.

2.jpg
Zdroj: bratislava.sk

Niekoľko stromov je takmer odumretých s vážnymi poškodeniami na kmeni, báze kmeňa alebo odumierajúcou korunou a niektoré stromy sú už len torzá. Takmer všetky stromy majú vážne uschnuté koruny, odumierajúce kostrové konáre, otvorené dutiny na kmeni. Štátna inšpekcia preto navrhla asanáciu všetkých stromov javorovca z tohto stromoradia a jeho kompletnú rekonštrukciu. Aj v zmysle posudku má mesto záujem nahradiť tieto vyrúbané stromy.

stromy-pionierska-ulica-bratislava
Zdroj: bratislava.sk

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk